Povinným ručením u auta to teprve začíná.

9. 3. 2025
Povinným ručením u auta to teprve začíná.

Čím dál více motoristů, kteří si pojišťují různě stará vozidla, nezůstává jen u povinného ručení. Majitelé nových či zánovních aut si pořizují zároveň i havarijní pojištění. U starších vozidel si motoristé sjednávají zase četné pojistné doplňky k povinnému ručení. Největší zájem mají motoristé o připojištění skel, rozšířené asistenční služby nebo přírodní rizika.

Letošní rok přinesl nový zákon o povinném ručení, kdy některé jeho změny vstoupily v platnost nyní od října. Jak hodně vás nová legislativa ovlivnila?

Nová legislativa přinesla řadu novinek, které by měly být motoristům již vesměs známé. Připomenu navýšení minimálních limitů pro újmy na zdraví a škody na majetku ze 35 milionů korun na 50 milionů, což jsme u ČPP tak trochu předvídavě udělali již před lety. Zajímavou novinkou je odpovědnost provozovatele, který musí nově zajistit, aby vozidlo nebylo provozováno bez pojištění odpovědnosti. Pokud to nezajistí, sankce v podobě pokuty nebo úhradové povinnosti půjdou za ním.

Připomínám, že provozovatel je osobou zapsanou v technickém průkazu a může být odlišnou osobou od vlastníka, který měl povinnost uzavřít pojistnou smlouvu dříve. A v neposlední řadě novinek mají povinnost uzavřít povinné ručení majitelé lehčích dopravních vozítek typu koloběžek, jednokolek, segwayů, traktůrků a spol., pokud jedou rychleji než 25 km/h nebo 14 km/h v kombinaci s hmotností vyšší než 25 kg. Naopak elektrokola nakonec v Čechách povinnému ručení nepodléhají, i když jejich rychlejší verze speed pedelec pomáhá při šlapání až do rychlosti 45 km/h a je povinnost je mít registrované. Změn a novinek bylo samozřejmě víc….

Motoristé, kteří si v současné době pořizují vozidlo, se setkávají s novou podmínkou okamžité úhrady povinného ručení, když chtějí, aby pojištění platilo okamžitě. Znamená tato novinka platná od letošního října nějaké omezení pro ČPP?

Ne, to jistě ne, protože jsme se na tuto skutečnost pečlivě připravovali. Jen musím upřesnit tu povinnost té platby. Předně pojišťovnám zákon od 1.10. uložil, abychom neprodleně (tzv. „on-line“) odesílali do České kanceláře pojistitelů informace o sjednaných smlouvách, změnách či jejich ukončení. Cílem je, aby se Registry vozidel při přihlašování vozidel nebo Policie ČR při kontrole on-line dotazem okamžitě dozvěděli, zda má či nemá předmětné vozidlo platné povinné ručení. Proto byly pojišťovny nuceny přehodnotit otázku platnosti pojistných smluv a v podstatě byly nuceny ukončit situace, kdy motoristé měli až 15 dnů na úhradu prvního pojistného.

Pojistná smlouva tak vzniká jako doposud dvěma způsoby. A to buď podpisem (v našem případě velmi jednoduše tzv. „vlastnoručním digitálním podpisem“) nebo úhradou pojistného, ten či onen způsob musí být proveden před počátkem pojištění. V případě vzniku úhradou pojistného pak pojišťovny připravily různé možnosti úhrady včetně online platby platební kartou, jako je tomu např. při převzetí zboží doručené na adresu. Jsem velmi rád, že v ČPP jsme se na tuto praxi připravili velmi pečlivě, stálo to nemálo úsilí. Tak trochu tyto změny označujeme jako digitální revoluci v procesu sjednávání smluv, nepochybně je budeme rozšiřovat i do dalších pojistných produktů.

Navýšení minimálních zákonných limitů u povinného ručení znamená vyšší úroveň pojistné ochrany na silnicích. Ale jsou to i sami motoristé, kteří mají tendenci si svá auta více pojišťovat, nad rámec zákonného minima. Pozorujete tento trend?

Již řadu let vnímáme tento trend. Souvisí to nepochybně i s vyšší kupní silou a snahou si svůj majetek ochránit. Zvyšuje se tak trend využívat havarijní pojištění u nových či zánovních vozidel. Stejně tomu tak je i u starších vozidel, kdy klienti naopak využívají řadu připojištění k povinnému ručení. Největší zájem u doplňkových připojištění tak přetrvává u připojištění skel, prémiové asistenční služby nebo či připojištění přírodních rizik, které kryje živelní události včetně poškození kabeláže či srážky auta se zvěří.

Jak bohatou máte nabídku připojištění k povinnému ručení?

Nabídku našich připojištění určenou pro motoristy s povinným ručením neustále inovujeme. Nyní máme na výběr již 15 nejrůznějších připojištění s rozličnými kombinacemi pojistných krytí, částek nebo limitů. A klientů, kteří mají sjednaný alespoň jeden z pojistných doplňků k povinnému ručení, je bezmála 70 procent. U nově sjednávaných povinných ručení je ale zájem motoristů daleko vyšší. Na jednu tuto smlouvu již připadá nejméně jedno motoristické připojištění či havarijní pojištění navíc.

Ve výčtu často využívaných pojistných doplňků k povinnému ručení jste zmiňoval i příplatkové asistenční služby. Mohou této možnosti motoristé využít třeba jen na pár dní, kdy například vyráží vozidlem do ciziny?

I na tyto případy ČPP pamatuje a nabízí speciální asistenční služby pro vozidlo i na kratší zahraniční cesty. V tomto případě se jedná o produkt s názvem Auto PLUS. Služba se sjednává k cestovnímu pojištění a stojí na den od 44 korun. Nezáleží tedy na tom, u jaké pojišťovny je auto pojištěno. Tuto možnost často využívají například držitelé služebních vozidel při krátkodobých dovolených. Připojištění pak kryje případy nehody, poruchy vozidla či situaci, kdy se řidič zraní a vůz nemá kdo odřídit zpátky do Česka. V takových situacích pak ČPP zajistí nejen náhradního řidiče, odtah a opravu vozu, ale postará se i o všechny členy posádky, zaplatí ubytování a cestu domů.