Pojištění občanské odpovědnosti

Pojištění občanské odpovědnosti

Zvoní soused, že se máte podívat do koupelny, má promáčený strop. Volá babička, že dítě na výletě do muzea poškodilo nějakou ne moc levnou věc. A do toho Váš pes na cestě za fenou způsobil dopravní nehodu. Taková s odpuštěním blbost! Ještěže máte tu pojistku.

K čemu je dobré?

Zákon v tom má docela jasno. Jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za svoji rodinu i zvířata. A situacím, při kterých někomu způsobíte škodu na majetku nebo zdraví, se někdy nevyhnete. Prostě se to stává.

  • Příliš čiperné dítě v obchodě rozbije drahou televizi.
  • Na kole srazíte chodce nebo se na lyžích v Rakousku srazíte s lyžařem.
  • Pes ze zvědavosti rozkouše návštěvě značkovou kabelku.
  • Nebo vytopíte souseda.

Pojištění odpovědnosti za vás takové případy uhradí. Pojištění odpovědnosti hradí nejen újmu na zdraví a majetku, ale i náklady nutné k právní ochraně pojištěného.

My tomuto pojištění říkáme „Pojištění odpovědnosti v ​běžném občanském životě“, vy ji občas nazýváte poněkud lidověji pojistka „na blbost“.

Kolik to stojí?

Stojí pár stovek ročně, platí i v Evropě a hradí za vás škody až do 20 milionů Kč.

Jak pojištění sjednat?

Pojištění odpovědnosti za újmu v běžném občanském životě si jednoduše přidáte jako doplňkové pojištění k pojištění domácnosti nebo k pojištění nemovitosti.

Příklad pojištění

Nechceme vás strašit, ale při lyžování se může stát, že na sjezdovce srazíte lyžaře a ten po vás může požadovat:

  • rozdíl mezi platem a nemocenskou,
  • náhradu nákladů na léčení
  • a navíc zlomené lyže.

Spoluúčast

Pojištění občanské odpovědnosti, ať už sjednávané samostatně, nebo jako připojištění k nějaké jiné pojistce (například k pojištění domácnosti), nabízejí pojišťovny stále častěji bez spoluúčasti. Není to tak ale vždy, je tedy dobré si před sjednáním pojistky překontrolovat, jestli se s nějakou spoluúčastí pojištěnce počítá. Spoluúčast znamená, že způsobené škody sice kryje pojišťovna, ale částečně se na jejich úhradě podílí i pojištěný – většinou dohodnutým procentem z celkové škody nebo nějakou minimální částkou. Pokud je například minimální spoluúčast pojištěného tisíc korun, nemá cenu pojišťovnu vůbec kontaktovat kvůli vysklenému oknu – to zaplatíte sami. Pokud to tedy nebyla historicky cenná vitráž, na kterou nestačí tabulka skla a trocha kytu.

Výluky: když pojistka neplatí

A potom je tu evergreen jménem výluky z pojištění. Příběhů o tom, jak se člověk domníval, že si platí drahou pojistku, a je tedy jištěný pro každý případ, jenže když se skutečně něco stalo, ukázalo se, že v pojistných podmínkách si pojišťovna vymínila, že v určitých konkrétních případech a za určitých okolností nic neplatí. A člověk při uzavírání pojištění stvrzuje, že pojistné podmínky zná.