Jaké daně zaplatí lidé pouze s pasivními příjmy v roce 2024?
Někteří investoři mají během roku pouze pasivní příjmy z kapitálové majetku a nájmu. Jaké vysoké daně se odvádí z pasivních příjmů? Náleží investorům sleva na poplatníka? Jak vysoké je sociální a zdravotní pojištění?
Z příjmů z kapitálového majetku dle § 8 zákona o dani z příjmu a z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Zaměstnanci nebo podnikatelé mající současně tyto pasivní příjmy mají vyřešen svůj pojistný vztah platbou povinného pojistného ze zaměstnání nebo podnikání a zdanění dosažených pasivních příjmů tak mají nižší, neboť z těchto příjmů již sociální a zdravotní pojištění neplatí.
Jiná situace je však u investorů pouze s pasivními příjmy, protože v těchto případech si musí platit zdravotní pojištění jako OBZP a s ohledem na přiznání alespoň nízkého starobního či invalidního důchodu si platí dobrovolné důchodové pojištění.
Investoři a zdravotní pojištění v roce 2024
Platba zdravotního pojištění v Česku je povinná. Každý občan s trvalým pobytem v ČR musí být pro účely placení zdravotního pojištění veden u své zdravotní pojišťovny v jedné ze čtyř kategorií: zaměstnanec, OSVČ, státní pojištěnec nebo OBZP. Kdo má pouze pasivní příjmy a není současně státním pojištěncem (např. studentem, penzistou), ten je pro účely placení zdravotního pojištění automaticky veden jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Všechny OBZP přitom musí platit zdravotní pojištění měsíčně ve výši 13,5 % z minimální mzdy. Platba zdravotního pojištění je pro všechny OBZP stejně vysoká, bez ohledu na jejich skutečnou příjmovou či majetkovou situaci. V roce 2024 budou všechny OBZP platit měsíční zdravotní pojištění ve výši 2552 Kč, neboť minimální mzda se zvyšuje na 18 900 Kč.
Dobrovolné důchodové pojištění
Pro přiznání starobního důchodu i invalidního důchodu musí žadatel získat minimální dobu pojištění. U řádného starobního důchodu činí minimální doba pojištění 35 let, u invalidního důchodu se minimální doba pojištění liší dle věku žadatele o invalidní důchod. Bez získání minimální doby pojištění nemůže být starobní ani invalidní důchod pobírán na účet.
Kdo má pouze pasivní příjmy, které nezakládají účast na sociálním pojištění, a nesplňuje současně některou z podmínek náhradních dob pojištění (např. péče o dítě do 4 let věku, péče o závislou osobu), ten by si měl platit dobrovolné důchodové pojištění, aby splnil potřebnou minimální dobu pojištění u starobního i invalidního důchodu. Minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění v roce 2024 bude činit 3078 Kč.
Sazby daně z příjmu a sleva na poplatníka v roce 2024
I daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy mají nárok při výpočtu roční daně z příjmu fyzických osob na slevu na poplatníka, která i v roce 2024 činí 30 840 Kč. Při splnění zákonných podmínek i na další daňové slevy či daňové odpočty. I v roce 2024 budou v Česku dvě sazby daně z příjmu, snižuje se však druhý příjmový interval, takže daňoví poplatníci s vyšším daňovým základem zaplatí na dani z příjmu fyzických osob více než za rok 2023.
Do ročního daňového základu ve výši 1 582 812 bude sazba daně z příjmu 15 %, nad tuto hranici již 23 %. Pro účely výpočtu daně z příjmu fyzických osob se přitom nerozlišuje, zdali plyne zdanitelný příjem ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti nebo z kapitálového příjmu či nájmu, sazby daní jsou stejné ve všech případech.
Praktický výpočet
Pan Martin bude mít za rok 2024 souhrnný daňový základ z kapitálového majetku (dle § 8 zákona o dani z příjmu) a z nájmu (dle § 9 zákona o dani z příjmu) ve výši 800 000 Kč. V tabulce níže je výpočet, jakou částku zaplatí na všech přímých daňových platbách za rok 2024. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob počítáme pouze s uplatněním základní daňové slevy na poplatníka a během roku 2024 bude pan Martin platit minimální dobrovolné důchodové pojištění.