Jak na pojistné plnění z povinného ručení za úraz po dopravní nehodě?
Vloni se stalo celkem 94 945 nehod, u kterých asistovala policie. U těchto nehod bylo zraněno 1 751 osob těžce a dalších 23 936 lidí, kteří se potýkali s lehčím zraněním. Řada z nich bohužel vůbec netuší, že má nárok na pojistné plnění z povinného ručení viníka.
Kdo má při úrazu nárok na pojistné plnění z povinného ručení?
Pokud dojde během dopravní nehody k úrazu, můžete po pojišťovně viníka nárokovat adekvátní odškodnění. Náhradu škody mohou žádat nejen řidiči, kteří nehodu nezavinili, ale také o spolujezdci (a to klidně z vozidla viníka), cyklisté nebo chodci, kteří během dopravní nehody přišli k újmě.
V praxi máte nárok nejen na odškodnění za újmu na zdraví, či životě, ale i náhradu škody na majetku. Odškodnění se v tomto případě vyplácí z povinného ručení viníka. V případě, že je viník neznámý nebo nemá platné povinné ručení, plnění pojistné události se ujme Česká kancelář pojistitelů, která uhradí odškodnění v souvislosti se zraněním.
Pokud si pro tyto a další specifické případy platíte úrazové nebo životní pojištění, můžete pojistné plnění nárokovat také po vlastní pojišťovně. U některých pojistek z povinného ručení je dokonce připojištěn řidič vozidla, takže plnění může dostat i viník nehody.
Máte nárok na různé náhrady, které se mohou šplhat do milionů
Pokud dojde k nezaviněné dopravní nehodě poškození mohou žádat o několik druhů náhrad. V první řadě jde o bolestné, na které má poškozený nárok hned po první návštěvě u lékaře. Další náhradou jsou náklady na léčení, případně náklady, které jsou spojené s péčí o zdraví nebo domácnost poškozeného.
Žádat po viníkovi nehody můžete samozřejmě také cestovné (např. do zdravotnických zařízení, k fyzioterapeutovi apod.). Do těchto náhrad se počítají nejenom jízdenky za hromadnou dopravu, ale také pohonné hmoty při cestách vlastním autem.
Specifickou kategorií je také náhrada za ztrátu na výdělku, o kterou může poškozený žádat po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity. Člověk v tomto případě žádá pojišťovnu viníka o doplacení rozdílu mezi příjmem před a po nehodě.
Poslední kategorií je odškodnění za trvalé následky. V případě, že u poškozeného přetrvávají zdravotní komplikace (nejdříve rok po autonehodě po ustálení zdravotního stavu), může žádat o odškodnění za trvalé následky. Zmíněná náhrada je obvykle nejvyšší formou odškodnění a pro její výpočet se vypracovává znalecký posudek o stanovení nemajetkové újmy na zdraví.
Výše uvedené náhrady za zranění po dopravní nehodě většinou nejde uplatnit najednou. Každá náhrada se totiž uplatňuje v jiný časový okamžik, což může situaci laikovi poměrně dost zkomplikovat. Proto je vždy dobréoslovit specialisty v oblasti odškodnění, kteří mají nemalé zkušenosti nejen s celým procesem odškodnění, ale také jednotlivými pojišťovnami.
Jak na vyplacení adekvátního pojistného plnění?
Vyplacení pojistného není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Každý případ je nesmírně individuální a laika může často odradit množství papírování a nekonečné byrokracie. Proto je dobré obrátit se na specialisty v oblasti odškodnění, kteří mají nemalé zkušenosti s vymáháním adekvátních nároků. Jejich odměna se počítá předem dohodnutím procentem z vymožené částky. Dopředu tak nic neplatíte.
Vyplacení pojistného je možné až tři roky zpětně (specifické případy i čtyři roky např. odškodnění ztížení společenského uplatnění) od vzniku škodné události. Zmíněnému specialistovi stačí udělit plnou moc a předat mu veškeré lékařské zprávy. Velkou předností této služby je i skutečnost, že v rámci běžných případů, kdy je ukončeno léčení, činí doba vyplacení pojistného plnění zhruba jeden měsíc od obdržení potřebných dokumentů.