Chystáte se na lyže do zahraničí? Pozor na praktiky lovců nehod na sjezdovkách.

25. 2. 2025
Chystáte se na lyže do zahraničí? Pozor na praktiky lovců nehod na sjezdovkách.

Každou zimní sezónu vyráží tisíce českých lyžařů na zahraniční sjezdovky. I přes veškerou opatrnost však může dojít ke zranění, které se v cizí zemi může snadno stát vstupenkou do nepříjemných situací. Jazyková bariéra, neznalost místních pravidel a stres po úrazu často otevírají dveře tzv. „lovcům nehod“. Ti se zaměřují na zraněné turisty a jejich praktiky mohou zahrnovat neadekvátní zdravotní péči, ale také zbytečně vynaložené finanční náklady.

ČAAS opakovaně upozorňuje na nebezpečný trend tzv. „lovců nehod“ ve vyhlášených lyžařských střediscích zejména v Itálii a Rakousku. Ti často pracují pro soukromé kliniky ve střediscích, které zraněným účtují přemrštěné částky za poskytnutou péči, provádějí zbytečné zdravotní zákroky nebo trvají na hospitalizaci, i když není nezbytná. Mezi nejrizikovější takové zákroky patří unáhlené operace pohybového ústrojí, které bývají prováděny narychlo a mohou vést k trvalým zdravotním následkům.

Podle České asociace asistenčních společností (ČAAS) je ochrana jednoduchá: mít sjednané kvalitní cestovní pojištění a v případě problémů se neprodleně obrátit na asistenční společnost své pojišťovny. Ta zajistí prostřednictvím svých smluvních partnerů v místě nehody vše, od akutního ošetření, přes hospitalizaci, finanční garanci nemocnici za poskytnutou péči, až po repatriaci zpět do České republiky. V případě právních komplikací poskytne lyžařům i potřebnou právní pomoc. Během loňské zimy asistenční společnosti pomohly v Evropě téměř 5 000 českým turistům.

„Pokud zraněný turista kontaktuje asistenční společnost své pojišťovny, tak ta si ihned vyžádá zdravotní dokumentaci ze zahraničního zdravotnického zařízení, kde byla klientovi poskytnuta neodkladná péče. Asistenční společnosti disponují týmem specializovaných lékařů, kteří doporučí nejlepší další postup a pacientovi vše srozumitelně vysvětlí. Na soukromých klinikách v blízkosti sjezdovek se naopak často setkáváme s případy poskytnuté nepřiměřené péče, která může klientovi v extrémním případě i uškodit. Například u poškozených kolenních nebo ramenních vazů se skutečná míra poškození může ukázat až po několika dnech a unáhlená operace nemusí být pro klientovo zdraví tím nejlepším řešením. V takovém případě je naopak nutné zajistit rychlou repatriaci pacienta zpět do ČR, aby se mohl zotavovat v domácím prostředí a o další léčbě si rozhodl sám po konzultaci s českými lékaři,“ vysvětluje Aleš Povr, tiskový mluvčí ČAAS. Zranění turisté by proto měli být obezřetní a vždy konzultovat postup se svou asistenční společností, která může zajistit nejen optimální péči, ale i repatriaci, pokud je to pro zdraví klienta nejvhodnější řešení.

Soukromé kliniky v zahraničí často požadují okamžitou úhradu za poskytnutou péči. Tyto náklady však nemusí být zpětně pojišťovnou proplaceny, což může znamenat značné finanční výdaje. Aby se těmto situacím předešlo, doporučuje ČAAS zraněným lyžařům obracet se přímo na asistenční službu své pojišťovny. Ta má přístup ke kvalitní síti státních zdravotnických zařízení, kde je péče plně kryta z cestovního pojištění, rovněž zde může asistenční společnost poskytnout za ošetření finanční garanci a klient nebude muset na místě hradit vysoké finanční částky.

Asistenční společnosti na vytížené termíny zimní sezóny (např. během jarních prázdnin) posilují kapacitu svých call center. Hojně využívanou službou se v posledních letech stala konzultace s lékařem přes chat, videohovor nebo online aplikace s česky komunikujícím doktorem dostupným kdekoliv na světě.

Kolize na sjezdovkách: Jak postupovat při nehodě, aby vás nezruinovala

Při srážce na sjezdovce nese lyžař odpovědnost za škody způsobené ostatním. Některé země, jako například Itálie, proto vyžadují povinné pojištění odpovědnosti. ČAAS však doporučuje toto pojištění sjednat i tam, kde povinné není, protože náklady na právní spory i případné odškodnění mohou být vysoké. Ve velkých lyžařských střediscích často působí firmy nabízející právní zastupování při nehodách. Srážka na sjezdovce je velmi stresová a často i nepřehledná situace, čehož tyto společnosti využívají a rychle tak mohou svalovat vinu na české turisty a tlačit je k okamžitému přiznání odpovědnosti a k úhradě odškodného. „Je důležité zachovat klid, nepodepisovat žádné dokumenty na místě a nepřiznávat vinu pod tlakem. Viník nehody nemusí být vždy jasný,“ varuje Aleš Povr.

V případě kolize je nejlepší kontaktovat svou asistenční společnost, která zajistí právní pomoc a poskytne rady, jak správně postupovat. Náklady spojené s asistenční pomocí a právním zastupováním jsou kryty z pojištění odpovědnosti, které je součástí cestovního pojištění. Pojišťovna rovněž uhradí za svého klienta prokázanou způsobenou škodu.

Rady před cestou na zimní dovolenou v zahraničí:

  • Před cestou si sjednejte kvalitní cestovní pojištění s dostatečným limitem pojistného plnění.
  • Ověřte si dostatečný rozsah asistenčních služeb zahrnutých v cestovním pojištění a rozsah pojištěných rizik a výluk i s ohledem na aktivity, kterým se na dovolené plánujete věnovat.
  • Ověřte si, zda je součástí cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jiné osobě.
  • Co nejdříve po zranění či jiné zdravotní komplikaci kontaktujte asistenční společnost své pojišťovny, u které máte sjednané cestovní pojištění. Koordinátor asistenční společnosti vás provede situací od začátku do konce, vyhledá nejbližší zdravotnické zařízení a pomůže s dalšími nutnými kroky ke zvládnutí situace. Současně klientovi poradí, jaké doklady bude potřebovat pro nárokování proplacení u pojišťovny.
  • V případě, že po vás někdo ihned po nehodě na sjezdovce v zahraničí bude chtít na místě zaplatit odškodnění, případně podepsat nějaké dokumenty o vině, nic neplaťte, ani nepodepisujte a obraťte se na právní pomoc vaší asistenční společnosti.
  • Nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte.
  • Česky hovořící operátoři asistenční služby jsou vám k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.
  • Členové ČAAS disponují zdravotníky a lékaři, kteří jsou připraveni poskytnout odbornou konzultaci, například při rozhodování o nutnosti operace, či jiné následné péče.
  • V případě platby za ošetření v zahraničí, si vždy od lékaře vyžádejte lékařskou zprávu a účet na částku, kterou jste uhradili. Tyto doklady si pak pečlivě uschovejte pro nárokování úhrady nákladů u své pojišťovny.
  • Při lyžování nepřeceňujte své síly a lyžařské dovednosti.
  • Dbejte na kontrolu stavu a seřízení lyží a používejte ochranné lyžařské prostředky, jako jsou helma, chrániče páteře apod.
  • Dbejte na upozornění na možnost laviny a nepohybujte se mimo vyznačené sjezdovky.
  • Vhodné je mít u sebe kontakt na záchrannou službu (horskou službu) a svou asistenční společnost.
  • Noste u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění a doklad totožnosti.
  • Na sjezdovce se vyhněte konzumaci alkoholu.