Připojištění srážky se zvěří

Připojištění srážky se zvěří

Co znamená srážka se zvěří? Odborně je to: střet jedoucího vozidla se zvířetem, ke kterému došlo na pozemní komunikací. Termín jedoucího vozidla je velice důležitý, neboť pokud kuna rozkouše kabely na vozidle, tak z připojištění „srážka se zvěří“ se hradit nebude, ale o tom později.

Každý rok dojde na českých silnicích zhruba k 15 tisícům dopravních nehod zapříčiněných srážkou se zvěří. Nejvíce rizikovým obdobím jsou jarní a podzimní měsíce a to v době, kdy se stmívá nebo naopak rozednívá. Kolize málokdy skončí bez škod ať už na zdraví, či na majetku, střet se zvěří by proto měl být pokryt buď havarijním pojištěním, nebo lze riziko sjednat jako připojištění k povinnému ručení.

Díky pojištění srážka se zvěří nevyjde draho

Snížená viditelnost a vyšší aktivita divoké zvěře jsou v tomto období častou příčinou dopravní nehody. Nejvíce pozornosti okolí byste při řízení měli věnovat při svítání a za soumraku, tedy v době, kdy zvířata hledají potravu a jejich zvýšený výskyt tak lze na silnicích očekávat. Mnozí motoristé mají pocit, že se jich střet se zvěří netýká, případně se mu díky rychlým reflexům dokážou vyhnout. Ani ta nejrychlejší reakce ale kolikrát nestačí. V průměru způsobí zvěř při střetu škodu na vozidle za 40 tisíc korun. Díky pojištění srážka se zvěří nevyjde řidiče draho.

Srážka se zvěří pojištění může navýšit

Abyste v případě nehody nemuseli platit škodu na vozidle z vlastní kapsy, vyplatí se sjednat si pojištění. Střet se zvěří lze mít pokryt v rámci havarijního pojištění nebo jej lze připojistit k povinnému ručení.

Havarijní pojištění střet se zvěří většinou obsahuje, u povinného ručení je potřeba připojištění

Máte-li sjednané havarijní pojištění, pak byste před případnou škodou měli být chráněni. Raději ale zkontrolujte pojistnou smlouvu a přesvědčte se, že vámi vybrané havarijní pojištění střet se zvěří v základu obsahuje. Nemáte-li havarijko, můžete si ho sjednat zde.

Máte-li na autě pouze povinné ručení, bude potřeba střet se zvěří připojistit. V tomto případě zvolte dostatečně vysoký limit plnění. Srazíte-li totiž divoké prase, bude škoda na vozidle mnohem vyšší, než když srazíte srnku. Připojištění k povinnému ručení má rovněž tu výhodu, že případná srážka se zvěří vám nenavýší jeho cenu, u havarijka přijdete o bonusy a následně vám srážka se zvěří pojištění může zdražit.

U doplňkového připojištění si dejte pozor na dva odlišné druhy pojištění, které se týkají zvěře. Ten první se týká přímo střetu jedoucího auta se zvířetem, druhý pak poškození stojícího vozu zvěří, typicky se jedná o prokousnuté kabely v prostoru motoru.

Je potřeba i na minimální střet se zvěří volat policii?

Co dělat po srážce se zvěří zásadně závisí na tom, v jakém stavu jste vy či vaši spolujezdci. Zdraví lidí má přednost, a proto se nejprve ujistěte, že je posádka vozu bez zranění. Je-li tomu tak, pak byste měli:

  • zavolat Policii ČR, ta kontaktuje majitele zvířete
  • zabezpečit místo nehody, případně i pořídit fotodokumentaci (pokud zvíře po srážce uteče, můžete nafotit např. poškozený nárazník od krve)
  • nesahat na raněné zvíře, rozhodně ho nedávat do kufru, o zvíře se postará ve většině případů myslivecká správa

Při těchto nehodách myslete na to, že je potřeba i na minimální střet se zvěří volat policii. Výrazně vám to ušetří práci při vyřizování pojistné události s pojišťovnou.

Lze srážce se zvěří zabránit?

Pokud už vám nečekaně srnka či divočák vběhne do cesty, srážce v drtivé většině případů nezabráníte. Byť je to těžké, snažte se potlačit přirozenou reakci, která vám velí vyhnout se překážce, a naopak do zvířete najeďte přímo. Snížíte tak riziko, že se vy nebo váš spolujezdec zraní. Pokud byste se totiž chtěli zvířeti vyhnout, mohli byste narazit do protijedoucího vozu, stromu či stožáru a následky by byly mnohem horší. Jak omezit riziko střetu se zvěří?

  • dopravní značka, která upozorňuje na zvýšený výskyt zvěře, znamená, že se tam zvěř opravdu často pohybuje, pozornost je tudíž na místě
  • na silnici, která vede mezi poli či lesy, snižte rychlost
  • uvidíte-li zvěř v blízkosti silnice, ztlumte světla, dálková světla zvíře oslní a může se začít chovat agresivně
  • pokud vám přes silnici přeběhla jedna srnka, je pravděpodobné, že nebyla sama

V neposlední řadě i zde jako prevence nehod platí základní pravidlo bezpečné jízdy na silnicích, a sice naučit se předvídat.

Co dělat při střetu se zvěří?

Nejde-li už střetu zabránit, doporučují odborníci začít co nejvíc brzdit a snížit tak rychlost vozidla. Vozidlo udržte v přímém směru a do zvířete narazte čelně. Při čelním střetu se zvěří je totiž menší riziko zranění řidiče nebo spolujezdce, než když auto strhnete a narazíte do stromu či protijedoucího auta. Jaké další nebezpečí vám na silnicích hrozí? V tomto článku se dozvíte, jak nebezpečný může být mrtvý úhel.

Jak se mohu pojistit proti srážce se zvěří?

Na výběr máte ze dvou možností, buď je střet se zvěří součástí havarijního pojištění nebo lze nechat riziko připojistit k povinnému ručení. Výhoda připojištění k povinnému ručení je ta, že v případě střetu se zvěří nepřijdete o bonusy a nezdraží se vám pojistné, což v případě havarijního pojištění nelze vyloučit.

Jak postupovat po srážce se zvěří?

Po srážce se zvěří je potřeba vždy volat policii, tedy i v případě, že zvíře uteklo. Policie o střetu informuje majitele zvířete, ve většině případů mysliveckou správu, pokud tedy nejde o psa či hospodářské zvíře. Na zvíře nikdy nesahejte, ani se ho nesnažte nikam odvézt. Místo nehody zabezpečte, nezapomeňte si obléct reflexní vestu. Narazíte-li do zvířete čelně, jedná se o nezaviněnou nehodu, za kterou vám pokuta ani body nehrozí. Kromě zvěře se na podzim častěji objevují také husté mlhy.