Měsíc: Duben 2024

Jak financovat investiční nemovitost tradičním hypotečním úvěrem?

V současné době se hypotéky dělí na úvěry na vlastní bydlení a úvěry pro investici. A z logiky věci vyplývá, že v případě koupi investiční nemovitosti budeme žádat o druhou zmíněnou. Jenže praxe je krapet jiná. 

Tradiční hypoteční úvěr lze využít pro investiční nemovitosti

I když by vám v bance řekli, že na investiční nemovitost se vztahuje pouze investiční úvěr, hypoteční specialisté jsou jiného názoru. Ti tvrdí, že i investiční nemovitost si můžete pořídit díky tradičnímu hypotečnímu úvěru. Jen stačí prohlásit, že daná bytová jednotka nebo dům bude sloužit pro vaše bydlení. Že se to za pár dnů rozhodnete pronajmout a bydlet jinde, to už nikoho nezajímá, pokud úvěr řádně splácíte.

Samozřejmě tradiční úvěr na bydlení nelze čerpat donekonečna. Každá banka má trochu jiná pravidla. Zatímco některá umožňuje schválení jen čtyř tradičních hypoték, jiné pouze dvě. Čili za nižší úroky s delší dobou splatností je možné získat jen omezené množství nemovitostí, poté je nutné požádat o druhý typ úvěru.

Hypotéky už nejsou tak přísné jak před dvěma roky

V souvislosti s tímto zjištěním si jistě myslíte, že získat tradiční hypotéku na investiční nemovitost je těžší, a ne tak snadné. Jenže ve skutečnosti je to stejné, jako když žádáte o půjčku na vlastní bydlení pro vlastní účely.

Ještě před dvěma lety byly podmínky pro získání tohoto typu úvěru poměrně přísné, vloni došlo k jejich rozvolnění a neočekává se jejich opětované zpřísnění. Co se očekává, tak stoupání úrokových sazeb z důvodu současné vysoké rizikovosti. Ovšem ani v tomto případě se nemusíte obávat výrazného zdražování. To se bude rovnat jen několika desetinám procenta, ne větším sumám.

Když se rozhodnete vzít si investiční hypotéku

Pokud byste se rozhodli vzít si investiční hypotéku, jelikož se rozhodnete chytit se investiční příležitosti nemovitosti a banka či hypoteční specialista vám jinou možnost nenabízí, pořídit si na ni lze prakticky jakýkoli příbytek.

Ať už to budou byty, bytové domy, rodinné domy nebo rekreační chaty a komerční objekty. Poskytnutými prostředky lze také zafinancovat výstavbu či rekonstrukci objektů, jež následovně budete chtít pronajmout.

Investiční hypotéka má trochu jiná pravidla

Jak již bylo zmíněno, tím hlavním důvodem, proč se vyplatí zprvu žádat o tradiční hypotéku, respektive proč této možnosti využívat co nejvíce to půjde, je, že investiční půjčka na bydlení má trochu jiná pravidla. Předně lze získat pouze osmdesát procent z odhadní ceny nemovitosti, nikoliv devadesát. Kromě jiného doba splatnosti je kratší a úroky jsou naopak vyšší.

Někdy je zapotřebí doložit budoucí příjmy z pronájmu, aby se zvýšila vaše bonita a tím i šance na získání potřebného hypotečního úvěru.

Hypotéka na investiční nemovitost: obecné podmínky pro její získání

  • Musíte být plnoletým a způsobilým k právním úkonům.
  • Musíte mít trvalé bydliště na území České republiky.
  • Musíte mít pravidelný a dostatečný příjem.
  • Nesmíte mít záznam v registru dlužníků.

Je také třeba konstatovat, že ne všechny banky nabízí hypotéku na investici. A stejně tak je třeba říct, že zmíněné obecné podmínky se mohou banka od banky lišit.

Jak postupovat při dopravní nehodě a získat odškodnění?

Každý den dojde v Česku minimálně k 140 dopravním nehodám, které musí řešit policie. Řada z nich bohužel končí zraněním, v krajním případě i smrtí. Pokud se sami dostanete do situace, kdy budete řešit nehodu se zraněním, poradíme, jak správně postupovat tak, abyste minimalizovali riziko dalších škod a následně mohli po viníkovi nárokovat adekvátní odškodnění.

Jak postupovat při dopravní nehodě?

Jako první vozidlo bezpečně zastavte a vypněte motor. Zkuste zachovat chladnou hlavu a nejednejte zbrkle. Každá situace má řešení, které často není radno uspěchat.

Oblékněte si reflexní vestu (případně ji oblékněte i ostatním ve vozidle) a zajistěte místo nehody výstražnými světly a výstražným trojúhelníkem. Výstražný trojúhelník musí být umístěn u pravého okraje vozovky minimálně 50 metrů za vozidlem. Na dálnici je to pak 100 metrů.

Pokud správnou vzdálenost neumíte jednoduše odhadnout, můžete si ji odkrokovat. Pokud budeme vycházet z toho, že průměrný krok dospělého člověka měří asi 75 cm, pak na silnici stačí trojúhelník postavit zhruba ve vzdálenosti 70 až 80 kroků.

Postup při dopravní nehodě v bodech:

  • zastavte bezpečně vozidlo
  • vypněte motor vozidla,
  • zachovejte klid a rozvahu a nejednejte zbrkle
  • zajistěte místo nehody výstražným trojúhelníkem a výstražnými světly
  • oblékněte si reflexní vestu
  • zjistěte stav účastníků nehody
  • v případě zranění poskytněte první pomoc a volejte složky IZS
  • prokažte si s dalšími účastníky nehody svoji totožnost a údaje k vozidlům
  • místo nehody a poškozená auta si vyfoťte, či natočte a zajistěte případné svědky
  • vyplňte záznam o dopravní nehodě

Co dělat při dopravní nehodě se zraněním?

Pokud zjistíte, že během nehody došlo ke zranění, je vaší povinností poskytnout zraněnému první pomoc. Současně volejte složky Integrovaného záchranného systému (policie, záchranka, případně hasiči, pokud došlo k úniku provozních tekutin nebo potřebujete pomoci s vyproštěním).

Pro tyto případy se hodí mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Záchranka. Díky ní bude možné najít místo nehody přesně podle GPS.

Místo důkladně zdokumentujte. Pokud to váš aktuální zdravotní stav dovoluje, pořiďte nejen fotky, ale také videa. A to nejen poškozeného majetku, ale také vlastního zranění (typicky pohmožděniny, škrábance, krvácející rány, zlomeniny apod.).

Jak se zachovat při dopravní nehodě, když budete žádat o odškodnění?

Pokud během dopravní nehody dojde k újmě na zdraví nebo životě (nejen vás, ale i zbývajících členů posádky ve vozidle), měli byste vědět, jak postupovat při nehodě a nárokovat si adekvátní odškodnění od pojišťovnyviníka, který nehodu způsobil. Vždy je dobré zajistit si kromě fotek a videí i výpovědi případných svědků. Ty můžete natočit na mobil.

Nezapomeňte také sepsat formulář o dopravní nehodě rovnou na místě. Pokud vám druhý řidič odmítá sdělit údaje o sobě a o vozidle, případně nedoloží zelenou kartu (stačí snímek v mobilu nebo aplikaci) porušuje tím zákon, a proto k nehodě vždy přivolejte policii a zapište si alespoň registrační značku jeho vozidla. Policii samozřejmě volejte vždy i v případě, kdy dojde k nehodě se zraněním.

Žádejte adekvátní odškodnění!

Co dělat při nehodě už víte. Jakmile opadne první šok, vzneste svůj nárok na odškodnění z povinného ručení řidiče, který nehodu způsobil. To se může týkat nejen úrazu, ale také zranění, případně trvalých následků (ztížení společenského uplatnění). Pokud dojde k usmrcení, mohou o odškodnění žádat pozůstalí (typicky manžel/manžela, rodiče, sourozenci, ale i blízcí přátelé nebo další osoby).

Řada poškozených se mylně domnívá, že musí uplatnit nárok na odškodnění za škodu na zdraví, či životě v rámci trestního řízení po viníkovi. Ve skutečnosti však není poškozený povinen postupovat tímto způsobem a odškodnění může řešit s pojišťovnou řidiče.

V případě zranění si uschovejte veškeré lékařské zprávy a případné účtenky (například za dojíždění k lékaři, rehabilitace, léky, kompenzační pomůcky apod.). Pamatujte, že zdravotní problémy se mohou objevit i měsíce po nehodě (typicky jde například o bolesti krční páteře či psychické následky), takže je potřeba je zaznamenávat do lékařské zprávy jako následek nehody.

Vymáhání odškodnění nechte na profesionálech

Získat po pojišťovně viníka nehody adekvátní odškodnění nemusí být tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pojišťovna se může různě vykrucovat, zahltit vás administrativou, případně vám přiznat nižší odškodnění, než na které máte reálně nárok.

Proto je vždy dobré oslovit specialistu na odškodnění po dopravních nehodách, který má v komunikaci s pojišťovnami nemalé zkušenosti a ví, jak pro klienta vymoci maximální možné odškodnění. Po ukončení léčení mu stačí udělit plnou moc a doložit lékařské zprávy. A to až tři roky zpětně od chvíle, kdy k nehodě došlo.

U běžných případů můžete mít peníze na účtu do jednoho měsíce. Pokud vás od tohoto kroku odrazuje nutnost vysokých vstupních poplatků, pak jenom doplníme, že služby těchto pojišťovacích specialistů jsou zdarma. Odměnou je předem dohodnuté procento z vymožené částky. Pokud specialista žádné odškodnění nevymůže, za jeho služby nic neplatíte.

Jak se daní příjmy z cenných papírů?

Cenné papíry, především akcie, podílové fondy nebo ETF, jsou velmi oblíbenou formou investice. Podle toho do čeho investujete, můžete mít pravidelné příjmy z držby těchto cenných papírů. Nebo naopak můžete mít příjem z prodeje těchto cenných papírů. Jak se tento příjem daní, jak se z něj platí daň z příjmu fyzických osob a jak se uvádí v daňovém přiznání?

Jaké jsou tedy příjmy, které můžete mít spojené s investicí do cenných papírů? Z držby a vlastnictví cenných papírů většinou neplatíte žádnou daň (třeba jako se platí daň z nemovitosti). Z držby platíte pouze v případě, že v daném roce vám plynul z držby těchto cenných papírů nějaký příjem. Nejčastěji jsou tímto příjmem dividendy z akcií. Ale může jít i o dividendovou třídu podílových fondů nebo ETF, které také můžou vyplácet dividendy z držených akcií.

Každopádně daň z příjmu je nutné řešit až v případě, kdy opravdu máte realizovaný nějaký příjem z investice do cenných papírů. Tedy v případě dividendy a také v případě samotného prodeje cenného papíru. Držba jako taková zdaněna není.

Osvobození od daně z příjmu

Při prodeji cenných papírů může také nastat situace, kdy budete od daně z příjmu osvobozeni. Jde v zásadě o dvě situace:

  • pokud realizujete příjem z prodeje, který je menší než 100 000 Kč za rok,
  • pokud jste cenné papíry vlastnili tři roky a déle.

Při výpočtu daně z příjmu se pak postupuje následovně. Nejdříve je nutné vědět, jak velký příjem z prodeje cenných papírů byl minulý rok realizován. Pokud to bylo méně než 100 000 Kč za rok, tak daň z příjmu neplatíte a nemáte ani povinnost podávat daňové přiznání. Pozor jen na to, že částka 100 000 Kč se týká příjmu z prodeje, tedy nikoliv realizovaného zisku.

V okamžiku, kdy jste minulý rok překročili stotisícovou hranici příjmu z prodeje cenných papírů, tak se teprve posuzuje to, jak dlouho jste cenné papíry vlastnili. A veškerý prodej cenných papírů, které vlastníte déle než tři roky, je od daně z příjmu osvobozen. Pokud ale jste prodali i nějaké akcie či podílové fondy, které jste vlastnili menší časový úsek, tak z tohoto prodeje platíte daň z příjmu a máte povinnost podat daňové přiznání.

Investice a roční zúčtování daně

Celá řada investic neznamená automaticky to, že musíte podat daňové přiznání. Pokud jste klasicky zaměstnaní, tak u realizace investice vám stále může zaměstnavatel provést roční zúčtování daně a nemusíte podávat daňové přiznání. Pro dvě skupiny příjmu z cenných papírů ale platí, že máte povinnost podat daňové přiznání. Jsou to příjmy, které nejsou osvobozeny od daně z příjmu při prodeji. A také příjmy ze zahraničí v rámci dividend.

Příjem z cenných papírů v daňovém přiznání

Pro tento příjem platí poměrně odlišná pravidla podle toho, jaký přesně příjem realizujete. Ve zkratce může jít například o tyto situace.

  • Příjem z prodeje cenných papírů, které jsou osvobozeny od daně.Například prodej akcií a podílových fondů, které jste vlastnili déle než tři roky nebo příjem z prodeje byl do 100 000 Kč za rok. V takovém případě jste od daně z příjmu osvobozeni. Můžete podepsat roční zúčtování daně z příjmu u zaměstnavatele a nemáte povinnost podávat daňové přiznání, tedy v případě, že kromě zaměstnání už nemáte další zdanitelné příjmy.
  • Příjem z prodeje cenných papírů, který nebyl osvobozen od daně. To je například prodej akcií nebo podílových fondů, které vlastníte méně než tři roky a u nichž byl příjem z prodeje nad 100 000 Kč za rok. V tomto případě jste povinni odevzdat daňové přiznání k dani z příjmu. U zaměstnavatele ve mzdové účtárně nesmíte podepsat roční zúčtování daně a daňové přiznání máte povinnost podat do 2. dubna 2024 (2. května při elektronickém podání).
  • Příjem z držby cenných papírů, tedy nejčastěji z akcií, které vyplácí dividendy. V takovém případě je nutno rozlišit, zda jste dividendy přijali od české společnosti nebo ze zahraničí. Pokud vám byly vyplaceny české dividendy, tak tyto byly zdaněny srážkovou daní při výplatě. Jako takové už je nemusíte uvádět v daňovém přiznání a můžete u zaměstnavatele podepsat roční zúčtování daně.
  • Jiná situace je ale u dividend, které jste přijali ze zahraničí. V takovém případě tyto musíte uvést v daňovém přiznání. I když i tyto dividendy byly pravděpodobně zdaněny při výplatě. Pokud má ČR se zemí výplaty smlouvu o dvojím zdanění (pravděpodobně má), tak můžete sice daň zaplacenou v zahraničí započíst vůči dani, kterou jste povinni platit v ČR, ale daňové přiznání musíte podat vždy. A nemůžete u zaměstnavatele podepsat roční zúčtování daně.

Životní pojištění si lidé sjednávají až těsně před třicítkou, rizika jim ale hrozí v každém věku.

Malé děti jsou často nemocné, náctiletí se spíše zraní, se stoupajícím věkem rostou závažná onemocnění a riziko úmrtí. Fakta, která potvrzuje aktuální analýza České asociace pojišťoven. A podle které si životní pojištění sjednáváme v průměru ve 28 letech, zatímco pojistná událost se nám nejčastěji stane již mezi 12 a 14 lety věku.

27,8 let – to je průměrný věk sjednání životního pojištění v Česku. „Na relativně nízký průměr mají vliv především děti do 4 let, které pojišťují rodiče, často jako další osobu na smlouvě. To je určitě dobré zjištění, protože ukazuje, že Češi chápou význam životního pojištění jako záchranné sítě před finančními následky výpadky příjmu. A k těm s takto malými dětmi dochází opravdu často,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Právě děti mladší 4 let mají například nejvyšší riziko hospitalizace ze všech dětí, riziko pak začne stoupat opět až kolem 15. roku života.

Malé děti a seniory trápí nemoci, teenagery úrazy

Průměrný věk pojistné události připadá podle analýzy České asociace pojišťoven na 36 let. Přičemž přibližně 27 % všech rizikových pojistných událostí se týká dětí do 18 let věku.

U předškolních dětí a dětí na prvním stupni základní školy se ukazuje vyšší podíl nemocí než u starších dětí. Stejně tak u dospělých po 25. roku života roste podíl závažných onemocnění, který strmě stoupá s rostoucím věkem. „S ohledem na demografické prognózy očekáváme růst pojistných událostí souvisejících s neschopností se o sebe postarat. Nesoběstačnost je ostatně dlouhodobě největší obavou Čechů. A pojišťovny na ni již reagují vytvořením speciálního pojištění dlouhodobé péče,“ vysvětluje Jan Matoušek.

Přesto jsou všechny věkové kategorie nejvíce ohroženy úrazy. „Úrazy nejvíce rostou ve věkové skupině nad 10 let. Během 12. a 14. roku pak evidujeme nejvíce pojistných událostí. Nejčastěji se jedná o úrazy, které představují až 99 % všech pojistných událostí v tomto věku,“ upřesňuje Petr Jedlička, analytik České asociace pojišťoven.

Statisíce událostí každý rok

Každý rok řeší pojišťovny v Česku statisíce pojistných událostí na životním pojištění. Jen v loňském roce bylo hlášeno přes 418 tisíc úrazů, invalidit, závažných onemocnění či dokonce úmrtí, za které pojišťovny klientům poslaly bezmála 10 miliard korun. Nejčastěji se přitom jednalo právě o úrazy, kterých bylo v roce 2023 něco málo přes 386 tisíc a pojišťovny za ně vyplatily 5,9 miliard korun. Druhá nejčastější událost se vázala k invaliditě a vážným nemocem– takových událostí bylo téměř 24 tisíc. Za ty pojišťovny vyplatily přibližně 2,6 miliardy korun. Pojistných plnění spojených s úmrtím klienta pojišťovny evidují za loňský rok přes 8 tisíc s celkovým objemem 1,4 miliardy korun.

Jaké jsou nejčastější chyby při sjednávání hypotéky?

Hypoteční úvěr je významný bankovní produkt, který si většina lidí sjedná jednou za život. Představuje závazek i na několik desítek let a zároveň s sebou nese mnoho rizik. Mnoho lidí při sjednávání správně nerozumí všem podmínkám a nedokáže rizika hypotéky dostatečně vyhodnotit. Snadno tak dělají chyby, které je v lepším případě stojí peníze navíc.

1. Špatná platební morálka a dluhy

Mnozí lidé si neuvědomují, že před žádosti o hypotéku je důležité sledovat vlastní zadluženost. Banky žadatele a jejich existující dluhy pečlivě posuzují. Je proto klíčové mít všechny závazky řádně a včas splacené.

Pokud jste se v minulosti dostali do prodlení se splátkou některého z předchozích úvěrů, tato informace je zapsaná v dluhových rejstřících – což může vést i k zamítnutí žádosti o hypotéku ze strany banky. Hodí se vědět, že záznamy v rejstříku dlužníků se mažou po 4 letech od data, kdy byl daný závazek uhrazen.

2. Přehlížení konkurenčních nabídek

Češi jsou všeobecně známí svou konzervativností a často se neochotně přesouvají z jedné banky do druhé. Mnoho lidí tak zanedbává důkladné porovnání nabídek různých bank.

Nalijme si čistého vína – to, že jste dlouholetým klientem „vaší“ banky, ještě nutně neznamená, že vám to přinese nějaké výhody. Přestože dlouhodobé zkušenosti s vedením vašeho účtu mohou podpořit důvěru banky, není zaručeno, že vám nabídne ty nejvýhodnější podmínky a nejnižší úrokovou sazbu.

Banka, ve které máte účet, může získat informace o vašem finančním chování, například z vašich transakcí. Pokud například zjistí, že pravidelně sázíte peníze v sázkových kancelářích, nebo že všeobecně holdujete hazardu, může to považovat za rizikový faktor a zvýší vám konečnou úrokovou sazbu – a v krajním případě vaši žádost o hypotéku zamítne.

Naopak jiné banky mohou mít akční nabídky, které by se vám mohly vyplatit. Proto je vždy dobré porovnat co nejvíce nabídek.

3. Nedůvěra k finančnímu poradenství

Dle nedávného průzkumu více než polovina Čechů nikdy nevyužila služby finančního poradce. Zdá se, že mnoho lidí finančním poradcům nedůvěřuje a raději řeší všechno takzvaně po vlastní ose.

Služby zkušeného hypotečního poradce ovšem mají nesporné přínosy. Školený expert vám pomůže zjednodušit a zefektivnit celý proces vyřízení hypotečního úvěru. Navíc vás jeho služby obvykle nic nestojí – finanční poradci jsou odměňováni provizí ze sjednaných hypotečních úvěrů, které jim platí banky.

4. Neznalost maximální výše hypotéky

Mnoho lidí nemá povědomí o tom, kolik finančních prostředků jim banka v rámci hypotečního úvěru může poskytnout. Tyto částky mají předepsané limity od ČNB, které banky musí dodržovat. Proto vám aktuálně žádný poskytovatel nepůjčí 100 % hodnoty pořizované nemovitosti.

Banka většinou poskytne úvěr maximálně do výše 90% (pokud jste mladší 36 let) hodnoty nemovitosti, případně do 80% hodnoty nemovitosti (u žadatelů starších 36 let). Pokud se na koupi nemovitosti více podílíte sami, může to vést k výhodnější úrokové sazbě. Je důležité mít na paměti, že hodnota nemovitosti není totožná s její pořizovací cenou. Banka bere v úvahu hodnotu stanovenou znaleckým posudkem, který provede pověřený znalec.

Je tedy nutné počítat s tím, že banka bude požadovat, abyste část ceny nemovitosti hradili z vlastních zdrojů. Pokud žadatel tuto částku nemá k dispozici, nemůže získat hypotéku. V takovém případě však může být řešením zastavit další nemovitost, pokud ji žadatel vlastní (případně získání souhlasu rodičů se zástavou jejich nemovitosti).

Dalším faktorem při schvalování hypoték jsou interní předpisy bank a ostatní regulatorní opatření ČNB. Tyto faktory ovlivňují posouzení bonity klienta na základě jeho příjmů a výdajů. Na základě těchto informací banka určí maximální částku, kterou může klientovi poskytnout.

5. Úroková sazba není vše

Při výběru hypotéky je důležité zohlednit nejen úrokovou sazbu, ale také další náklady, které s úvěrem souvisejí. Někteří lidé se zaměřují pouze na nízkou úrokovou sazbu, aniž by brali v úvahu další poplatky a náklady spojené s poskytnutím a správou úvěru.

Při porovnávání nabídek je proto vhodné zaměřit se na ukazatel RPSN (roční procentní sazba nákladů), který zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale také všechny související poplatky a náklady. Tím získáte přesnější přehled o celkových nákladech spojených s hypotékou.

Nezapomínejte, že vyšší poplatky a náklady mohou v konečném důsledku převýšit úsporu z nižší úrokové sazby. Pečlivě tak zvažte všechny možné aspekty a vyberte hypotéku, která nabízí optimální kombinaci nízkých nákladů a výhodných podmínek.

6. Nesprávně zvolená doba fixace

Při sjednávání hypotéky je důležité pečlivě zvážit délku doby fixace. Příliš krátká doba fixace může vést k nejistotě ohledně výše splátek po skončení fixačního období. Naopak, příliš dlouhá doba fixace může být nevýhodná v případě poklesu úrokových sazeb v budoucnosti. Je proto důležité brát v úvahu své finanční možnosti a preference a vybrat si vhodnou dobu fixace.

Berte také v potaz, že i ekonomický cyklus hraje významnou roli, avšak předpovězení budoucích úrokových sazeb je velmi obtížné. Nikdo nedokáže s jistotou předpovědět, jak se úrokové sazby budou vyvíjet za rok, ba co teprve za pět a více let. Je proto důležité přistupovat k volbě doby fixace s obezřetností a informovaností, aby byla zvolena optimální strategie v souladu s osobními potřebami a očekáváními.

7. Špatné rozložení splátek v čase

Někdy klienti volí příliš krátkou dobu splatnosti hypotéky, což způsobuje vysoké měsíční splátky a přetížení rozpočtu domácnosti.

Při delší době splatnosti hypotéky máte obvykle nižší měsíční splátky, což vám dá větší finanční volnost. Snáze totiž uvolníte část příjmů, které následně můžete vložit do různých spořících nebo investičních produktů. Tímto způsobem si vytvoříte rezervu, která vám v průběhu 10/15/20 a více let pomůže snížit zůstatkovou částku hypotéky – možná ji ji předčasně splatit. Nakonec tak za hypotéku zaplatíte méně, než jste při uzavření smlouvy původně očekávali.

Je tedy důležité zvážit svou finanční situaci a zvolit optimální dobu splatnosti hypotéky, která vám bude vyhovovat. Usilujte o rovnováhu mezi výší měsíčních splátek a možností vytvoření finanční rezervy pro budoucnost.

8. I budoucnost je důležitá

Splácení hypotéky je maraton, ne sprint. Je důležité, abyste při uzavírání hypotečního úvěru zvážili budoucí výdaje a události, které by mohly mít vliv na vaši finanční situaci. Může jít o rozšiřování rodiny, růst nákladů na bydlení nebo nepříjemnosti jako ztráta zaměstnání či delší nemoc.

Je nezbytné být připraven na nepředvídané výdaje a zvážit, zda jste schopni splácet hypotéku i v případě náhlých finančních změn. Stojí za to mít dostatečný finanční polštář, abyste byli schopni čelit nečekaným situacím a zvládli úvěr dlouhodobě splácet.

9. Nedbalé čtení smluvní dokumentace

Až nezvykle velký počet lidí zanedbává důležitost smluvních podmínek a pořádně je nečte. Mnoho lidí ani nezjišťuje, jaké „háčky“ se v dané smlouvě skrývají.

Například: Co se stane, pokud budete chtít prodat nebo pronajmout nemovitost bez souhlasu banky? Budete muset dodat určité dokumenty? Jak to bude s mimořádnými splátkami? Jsou za ně nějaké sankce?

Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího se dozvíte, pouze pokud si pečlivě přečtete smluvní podmínky. Je důležité prostudovat každý dokument, který je součástí smlouvy, a pokud vám něco není jasné, poraďte se s hypoteční poradcem nebo zaměstnancem banky. Je lepší být dobře informovaný a rozumět tomu, co přesně podepisujete, abyste se vyhnuli nežádoucím situacím a překvapením v budoucnosti.

10. Nevhodný výběr pojištění hypotéky

Při sjednávání hypotéky vám banka mnohdy jako součást smlouvy nabídne pojištění schopnosti splácet, což vám může zajistit výhodnější úrokovou sazbu. Je však důležité si uvědomit, že takové pojištění má i své mínusy. Ve výsledku můžete zaplatit více, než kdybyste měli hypotéku s mírně vyšším úrokem.

Samozřejmě je rozumné mít hypotéku pojištěnou pro případ, že byste nebyli schopni splácet. Je však nezbytné se důkladně seznámit s podmínkami pojištění (včetně výluk a omezení) a porovnat nabídku s jinými pojišťovnami. Zkušený finanční poradce vám může pomoci vyhodnotit různé možnosti a nabídnout vám nejlepší řešení, na které byste sami pravděpodobně nenarazili.

Jak získat maximální odškodnění po dopravní nehodě?

Ročně v Česku dojde zhruba ke sto tisícům dopravních nehod. V mnohých případech jsou tyto nehody spojeny také se zraněním, v těch nejtragičtějších případech i úmrtím blízké osoby. Pokud jste nehodu nezavinili, máte právo na řádné odškodnění po dopravní nehodě. To se může v některých případech šplhat do milionů. 

Odškodnění při dopravní nehodě může žádat široký okruh žadatelů

Málokdo tuší, že nárok na odškodnění po dopravní nehodě mají nejen řidiči, kteří dopravní nehodu nezavinili, ale také spolujezdci (a to i z vozidla viníka), chodci nebo třeba cyklisté, kteří při nehodě utrpí jakýkoliv úraz.

Žádat odškodnění dopravní nehody zkrátka může každý, kdo byl při nehodě zraněn, pokud nebyl určen jako výlučný viník nehody, což poškození často nevědí a svoje nároky proto nevznesou. A to je obrovská škoda. Vymoci totiž mohou po viníkovi nehody nemalé částky.

Uplatnění nároků na pojišťovně viníka nemá vliv na jeho trestní odpovědnost. Trest viníka neovlivní výše vyplaceného odškodnění ani okruh osob, kterým bylo toto odškodnění vyplaceno. O trestu pro viníka rozhoduje Policie ČR, státní zástupce nebo soud a záleží na všech okolnostech souvisejících s dopravní nehodou.

Odškodnění po autonehodě se může šplhat do milionů

Málokdo z poškozených si uvědomuje, že odškodnění může uplatnit rovnou v několika oblastech, což ve výsledku znamená, že od viníka dopravní nehody, respektive jeho pojišťovny, může získat nemalé částky. V případě komplikovanějších úrazů nebo trvalých následků je navíc odškodnění mnohonásobně vyšší a sčítá se!

Odškodnění: Na co mám nárok při dopravní nehodě?

  • Bolestné: Jde o jednu ze základních forem odškodnění, o kterou může požádat každá osoba zraněná při dopravní nehodě (není-li zároveň viníkem). Tento druh odškodnění může být požadován již po prvním lékařském ošetření. Navíc jsou známy i případy, kdy v rámci bolestného poškozený získal 900 000 Kč!
  • Ušlý výdělek: Jde o kompenzaci za ztrátu příjmů během období pracovní neschopnosti. Tuto náhradu lze zpravidla požadovat po skončení pracovní neschopnosti.
  • Odškodnění trvalých následků úrazu při autonehodě (tzv. ztížení společenského uplatnění): Často jde o nejvyšší možné odškodné, jelikož reflektuje dlouhodobý dopad nehody na kvalitu života zraněné osoby.
  • Náklady na dopravu (cestovné): Pokud musíte kvůli ošetření úrazu způsobeného při dopravní nehodě cestovat do zdravotnického zařízení, můžete po viníkovi požadovat proplacení cestovních nákladů. Stejná je situace i v případě, kdy po nehodě rehabilitujete, případně cestujete do lázní nebo jiných zařízení.
  • Náklady na péči o osobu nesoběstačnou: Tento nárok se prokazuje prostřednictvím čestného prohlášení. Zraněná osoba v něm uvede, kdo a kolik hodin denně o něj pečoval. Často jde o situace, kdy o zraněného/nemohoucího pečuje jiný člen rodiny.
  • Náklady na léčení: Jde o náklady, které zraněný musel uhradit v souvislosti s léčbou zranění, k němuž došlo při dopravní nehodě. Typicky jde o léky, zdravotnické pomůcky nebo třeba náklady na fyzioterapii.
  • Renta: Pokud poškozený po nehodě nedosahuje stejných příjmů jako před nehodou, bude mu viník vyplácet rentu, která má za cíl jeho minulé příjmy dorovnat.
  • Další nemajetková újma: V tomto případě jde o specifické situace, které nelze kompenzovat bolestným anebo odškodněním za ztížení společenského uplatněním (tzv. trvalými následky). Jedná se především o odškodnění duševních útrap.

Výše uvedené nároky se v naprosté drtivé většině případů vyplácí z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozovatelem motorového vozidla (tzv. povinného ručení). Pro to, abyste získali adekvátní odškodnění po dopravní nehodě tak nemusíte mít uzavřené vlastní zdravotní úrazové pojištění, jak se mnoho poškozených mylně domnívá.

Získat odškodnění při dopravní nehodě nemusí být jednoduché

Na tomto místě je potřeba zmínit, že většinou není možné uplatnit všechny výše uvedené náhrady za zranění po dopravní nehodě najednou. Každá náhrada se totiž uplatňuje v jiný časový okamžik, což může situaci laikovi poměrně dost zkomplikovat.

Pro poškozeného tak nemusí být jednoduché adekvátní odškodnění po autonehodě získat. Čeká ho totiž zdlouhavá a časově náročná komunikace s pojišťovnou viníka, dokládání nejrůznějších dokumentů a lékařských zpráv, což může v konečné fázi poškozeného odradit od toho, aby se do procesu vůbec pouštěl a adekvátní odškodnění si po viníkovi nárokoval.

Za služby specialisty na odškodnění nic neplatíte

Proto je vždy dobré situaci neřešit tzv. „na vlastní pěst“, ale obrátit se na specialistu, který se odškodnění po nehodách dlouhé roky aktivně věnuje a má kolem sebe schopný tým advokátů a dalších kolegů, kteří společně dokážou vyjednat pro zraněného, případně pozůstalého nejvyšší možné odškodnění.

Jak to vypadá v praxi? Většinou stačí dotyčnému specialistovi udělit plnou moc, na základě které vás bude moci zastupovat a komunikovat nejen s pojišťovnou, ale případně také s lékaři, od kterých bude potřebovat důležité lékařské zprávy a další dokumenty.

Velkou výhodou této služby je skutečnost, že do procesu není potřeba aktivně vstupovat a finanční prostředky, na které máte v případě odškodnění po nehodě nárok, jsou u běžných případů zaslány na váš bankovní účet zhruba v horizontu jednoho měsíce po ukončení léčení.

Za službu experta v oblasti odškodnění po dopravní nehodě navíc nic naplatíte. Jeho odměna je stanovena provizí z vymožené částky (tzn. odškodnění, na které máte nárok). Pokud by při řešení případu přece jen neuspěl, jeho služby jsou pro vás zcela zdarma.

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství.

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s tím, že byste mohli odejít do důchodu v 65 letech. Podle tohoto scénáře byste museli každý měsíc spořit 15 400 korun, abyste v době odchodu do důchodu měli přibližně 23,5 milionu korun.

Pokud byste však tento proces zahájili ve věku 35 let, museli byste každý měsíc spořit 28 300 korun, a pokud byste začali ve věku 45 let, potřebná částka se zvýší na 57 200 korun měsíčně. Pokud investor začne spořit na důchod až v 55 letech, bude muset spořit 151 400 korun měsíčně, aby dosáhl požadovaného výsledku, a to bez zohlednění inflace.

Výše uvedený příklad jasně ukazuje, že čím dříve se začne spořit, tím silnější je příznivý účinek složeného úročení. Jak můžete vidět, při řešení problému spoření na zajištěné stáří jsme nezohlednili vliv inflace. Aby reálný příjem odpovídal očekávání investora, je nutné zvýšit očekávaný výnos, například vytvořením portfolia akcií. Například index S&P 500 vydělával za posledních 60 let v průměru 10 % ročně. S rostoucím výnosem se však zvyšují i rizika, a aby se zmírnila, je třeba přesněji vybírat společnosti, do kterých chceme investovat.

Pro konzervativní investice jsou vhodná necyklická odvětví: poskytovatelé veřejných služeb, zdravotnických služeb a výrobci nezbytného zboží. Tato odvětví jsou méně náchylná k ekonomické a geopolitické nestabilitě. I přes zvolený konzervativní přístup se vyplatí vybírat inovativní společnosti s maximálním počtem patentů pro rozvoj podnikání. Tyto požadavky optimálně splňuje odvětví zdravotnictví (avšak takové společnosti existují i v odvětví bydlení, veřejných služeb a odvětví nezbytného zboží, jen jsou méně samozřejmé), na které se zaměříme.

Seznam emitentů převezmeme z fondu The Health Care ETF (XLV) a našimi klíčovými parametry budou růst tržeb za poslední rok (více než 10 %), marže (více než 10 %), poměr čistého dluhu k provoznímu zisku (méně než 1) a hodnota podniku podle poměru P/E (méně než 25). Tyto parametry splňují společnosti Merck (MRK), Pfizer (PFE), Vertex Pharmaceuticals (VRTX) a Incyte (INCY).

Společnost Pfizer však v současné době čelí problémům s prodejem svých léků na léčbu a prevenci COVID-19 v důsledku prudce klesající poptávky. Prodej jejího léku Paxlovid proti COVID byl ve čtvrtém čtvrtletí velmi slabý, přičemž vrácení šarží tohoto přípravku v posledním sledovaném období přispělo k záporným tržbám ve výši 3,14 miliard dolarů. Přestože společnost Pfizer má plány, jak tuto krizi překonat a zůstat pro investory atraktivní, její akcie nejsou pro naši strategii vhodné.

Investoři, kteří očekávají brzký odchod do důchodu, by měli mít k dispozici soubor nástrojů, který bude ve většině případů fungovat a zároveň zůstane poměrně konzervativní. Jak ukazuje náš výzkum, tyto vlastnosti mohou výrazně zvýšit šance na úspěch při vytváření dlouhodobého portfolia, které poroste podle principu složeného úročení. Přesto by se při použití tohoto nebo jakéhokoli jiného přístupu k investicím nemělo zapomínat na diverzifikaci a odpovědné řízení rizik.

Co je to investiční hypotéka a proč je tak výhodná?

Zásadní výhodou nákupu bytu na hypotéku je to, že získáte velkou sumu peněz na investici. Peníze z hypotéky úročené aktuálně pěti procenty jsou vlastně velice levné, proto se vyplatí si je půjčit. Proč je výhodná investiční hypotéka? A jak na ni?

Investice bez velkého kapitálu

Zjednodušeně by se dalo říci, že hypotéka dělá podnikatele z každého. Je investicí bez velkého kapitálu. Nemusíte mít geniální nápad ani velký majetek, a přesto vám banka půjčí. Je to logické, získává totiž jasnou zástavu: nemovitost.

I když se podmínky pro získání hypotečních úvěrů zpřísňují, stále platí, že banka vám půjčí osmdesát procent ceny. Na zvláštní žádost v některých případech i 90. Při hodnotě bytu 6 milionů potřebujete 1,2 milionu, respektive 600 tisíc. Dalším faktorem, určujícím, zda hypotéku dostanete nebo ne, je samozřejmě výše příjmu. Do ní si ale můžete započítat i příjem z nájmu, a to je chvíle, kdy je dobré něco vědět o takzvané investiční hypotéce.

Pokud si totiž prostřednictvím investiční hypotéky koupíte „správný byt za správnou cenu“, který následně dobře a dlouhodobě pronajmete, velmi na tom vyděláte. Nájemné totiž bude vyšší než úroky z úvěru, které zaplatíte bance. Nájemné vám tak bude fakticky splácet váš dluh a ještě vám něco zbyde. Na počátku období splácení bude rozdíl malinký, ale díky dlouhodobě rostoucím nájmům a cenám nemovitostí se rozdíl za deset nebo dvacet let značně zvětší. Reálně tak třeba již za 15 let může jít třetina až polovina nájemného do vaší kapsy. Nehledě na to, že kdybyste v tom momentě byt prodali, můžete z prodejní ceny splatit hypotéku a dost peněz vám zbyde. A pokud počkáte celých 30 let do úplného splacení hypotéky, bude celý byt váš. A přitom se splatil z nájemného a ještě vám generoval příjem.

V Anglii dokonce mají hypotéky, u kterých nesplácíte jistinu, ale jen úroky. Díky tomu vám do kapsy půjde větší část peněz. Jistinu splatíte, až nemovitost někdy v budoucnu prodáte. Takové investiční hypotéky u nás zatím nejsou, takže my musíme nemovitost pečlivěji vybírat. Je třeba hledat v lokalitách, kde je příznivý poměr nájmu k ceně bytu. O tom více v dalším textu.

Porovnání klasické a investiční hypotéky

Jak se liší klasická a investiční hypotéka? Ta investiční narozdíl od klasické předpokládá, že si nekupujete nemovitost pro vlastní bydlení, ale k tomu, abyste ji pronajímali. Do vašeho příjmu se tak započítává plánovaný příjem z nájemného.

Zásadní rozdíl je pak také v takzvaných LTV, což je odborný výraz vyjadřující poměr hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti. Ten je u investiční hypotéky obvykle nižší – 60 procent oproti 80 procentům v případě vlastního bydlení. Rozdíl bývá také ve výši úrokové sazby nebo v době splatnosti.

Nájem investičního bytu pokryje splátky

Při uvažování o tom, do jakého bytu investovat, je dobré, aby nájem investičního bytu pokryl splátky. Myslete na to, že například v Praze je největší jistotou malý byt blízko metra. Ten se nejlépe a v podstatě vždy rychle pronajme. Pokud si například půjčíte dva miliony (na 30 let), přidáte své úspory a koupíte malý byt (2 kk) někde v Praze na sídlišti, ale u metra, za 3,3 milionu, budete splácet 7 300 korun měsíčně. Přitom z nájmu získáte 13 tisíc.

Samozřejmě musíte myslet na to, že byt se vám možná nepodaří pronajmout hned. Také, že budete mít náklady s jeho údržbou, opravami, fondem oprav, a že občas bude třeba vymalovat. Ale i tak je téměř jisté, že na tom vyděláte.

Obecné podmínky získání investiční hypotéky

I když se investiční hypotéka od té klasické liší, mnohé mají společné. Obecné podmínky získání investiční i klasické hypotéky vždy vyžadují jistou výši příjmů. Splátka nesmí totiž tvořit více jak 45 procent čistého příjmu, od něj se odečítají i všechny další úvěry. Celkové zadlužení nesmí být vyšší než devítinásobek čistého ročního příjmu.

Pokud se v hypotékách trochu vyznáte, pak víte, že se jedná o nové parametry DTI/DSTI (DSTI – Debt Service to Income, DTI – Debt To Income). Jde o údaje určující jednak výši celkového zadlužení a také výši dluhu vůči příjmu. Jejich zpřísnění bohužel značně ztížilo získávání více hypoték na jednu osobu. Dříve bylo možné koupit investičních bytů na jedno rodné číslo prakticky neomezené množství. Existuje hodně investorů, kteří mají deset a více bytů. Hypotéky splácí z pronájmů a vše šlape jako po drátkách. Bohužel, nyní to již není možné. I když jde o investiční byt, musíte splňovat parametry DTI/DSTI, a to u sedmého bytu dáte dohromady těžko.

Naštěstí to má řešení. Hypotéku si můžete pořídit na společnost s ručením omezeným nebo je možné využít podnikatelský úvěr, kterého se regulace také netýká. Má to svá specifika, svá pro a proti, ale pokud nemáte jinou možnost, může to být dobrá volba. Můžete také využít kamaráda, který nemá hypotéku, ale má příjem, aby vám za hypotéku ručil. Možností je spousta.

Pamatujte ale, že úvěr vám banka schválí jen v případě, že nebudete mít záznam v bankovním a nebankovním registru dlužníků. Pozitivní naopak je, že manželé mohou žádat o hypotéku společně, což výrazně zvyšuje jejich šance.

Zde je seznam pěti největších poskytovatelů hypoték a jejich výhody:

  • Česká spořitelna se ji snaží předběhnout a je ideální na financování developerských projektů a výstavby.
  • Komerční banka je stabilní trojka na trhu a dává předhypoteční úvěr na družstevní byty.
  • Raiffeisenbank má silné jarní a podzimní kampaně, dává bonusy k hypotéce, je vhodná pro financování výstavby a kontokorent.
  • UniCredit Bank je známá jednotnými sazbami pro všechny fixace a má výhodné nabídky při zahrnutí pojištění.

Koupit byt za hotové nebo s hypotékou?

Po přečtení předchozích řádků vás možná již napadlo, že vlastně nemá moc smysl kupovat byt za hotové. „Hypoteční peníze“ jsou levné. Proč si tedy nepůjčit, když to jde, a koupit si tak místo jednoho bytu za hotové dva na hypotéku. Při využití hypotéky se vám sice sníží aktuální výnos z vložených prostředků, ale na konci budete o byt bohatší. Pokud potřebnými penězi disponujete, je to především o vašem rozhodnutí, zda potřebujete maximalizovat své příjmy z pronájmu nebo uvažujete spíše dlouhodobě.

Prostředky na investici

Nejste si jistí, jak se rozhodnout? Sepište si finanční možnosti. Jaké máte prostředky pro investici? Co případně můžete prodat a peníze použít k investování? Na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Kolik peněz máte z vlastních zdrojů? Můžete a chcete zastavit nějakou svou jinou nemovitost? Potřebujete víc peněz pro získání hypotéky nebo vám chybí příjem na hypotéku? Pak si sepište, čeho potřebujete dosáhnout a následně i možnosti, jak toho můžete dosáhnout.

Pokud nevíte, jak se rozhodnout, navštivte kouče. Skvělý kouč je například můj kamarád Robert Lhota (robert.lhota@gmail.com). Je to pětačtyřicetiletý zkušený manažer a sám k němu chodím na koučink, když si nevím rady s nějakým rozhodnutím.

Hypoteční poradci

Pokud se neorientujete ve světě hypoték, tak vězte, že existují hypoteční poradci. Svou práci pro vás dělají zdarma. Jsou placeni provizí z banky a přitom vám domluví lepší podmínky, než když budete s bankou jednat sami. Všechny banky jim dávají zhruba stejné odměny, takže není důvod, aby vám kvalitní poradce nedoporučil ten nejlepší finanční ústav. Když jim popíšete svou situaci, poradí vám, která banka se na to hodí nejvíce. Umí spočítat vaše možnosti s vaší výší platu a spousta dalších věcí.

Jak vysoké jsou pokuty za nepojištěné vozidlo?

Mít sjednané povinné ručení je zákonnou povinností každého provozovatele motorového vozidla. Představuje totiž nezbytnou podmínku k tomu, aby vozidlo mohlo brázdit veřejné komunikace. Co Vám v roce 2024 hrozí, pokud na silnice vyrazíte bez něj?

Co všechno kryje povinné ručení?

Opakování je matka moudrosti, takže ještě před tím, než se vrhneme na samotné sankce za nepojištěné vozidlo, zopakujeme si, co vlastně povinné ručení kryje. Tuto pojistku, jejíž sjednání je dáno zákonem, si platíte pro případy, kdy vlastním vozidlem způsobíte škodu na životě nebo majetku ostatním účastníkům silničního provozu.

S rokem 2024 se zvyšují i nejnižší zákonné limity povinného ručení. Z původních 35 milionů na škodu na životě a zdraví na každého zraněného a 35 milionů na škodu na majetku pro všechny poškozené se tyto limity zvyšují na 50 milionů (v obou zmíněných případech).

Kdo musí povinné ručení v roce 2024 platit?

Povinnost platit povinné ručení mají provozovatelé všech motorových vozidel (typicky auta, motorky), s nimiž jezdí po veřejných komunikacích. Od roku 2024 se tato povinnost vztahuje nově také na elektrokola, elektrokoloběžky, segwaye, zahradní traktůrky, golfová vozítka, pracovní stroje či sněžné skútry a rolby, pokud s nimi provozovatelé vyrážejí na veřejné komunikace a zmíněné stroje jsou schopny pohybovat se rychleji než 25 km/h nebo 14 km/h a zároveň váží více než 25 kg.

Jak vysoká je pokuta za nepojištěné vozidlo?

Dokladem o tom, že je vozidlo zákonně pojištěné, je zelená karta. Tu bylo potřeba vozit u sebe v papírové nebo digitální formě. Nově tato povinnost odpadá a policie by měla být díky rozsáhlé digitalizaci schopna kontrolovat povinné ručení na dálku jen pomocí SPZ vozidla. Pokud v databázi České kanceláře pojistitelů zjistí, že auto jede po veřejné komunikaci bez platného povinného ručení, je povinná jeho řidiče zastavit. Pokuta za nepojištěné auto se může v příkazním řízení vyšplhat na 5 000 Kč, ve správním řízení pak na 5 000 až 40 000 Kč.

Další sankce za nepojištěné vozidlo vám „napaří“ ČKP

Pokutou od policejní hlídky to ale rozhodně nekončí. Další sankce „vyfasujete“ také od České kanceláře pojistitelů. Ta pro případy nepojištěných aut zřizuje speciální Garanční fond, z něhož se hradí škody řidičům, které nepoctivec naboural. Poplatek za nepojištěné vozidlo je určený denní sazbou podle typu vozidla a zdvihového objemu válců od 4 Kč do 25 Kč za motocykl a od 30 Kč do 93 Kč za osobní automobil.

Co když nepojištěným autem způsobíte nehodu?

Pokud způsobíte nehodu a přijde se na to, že vaše auto nemělo v době nehody platné povinné ručení, nemůžete se v takové chvíli obrátit na pojišťovnu. Poškozený, kterému jste škodu způsobili, získá plnění právě z výše zmíněného Garančního fondu. Tím to pro vás ale nekončí. ČKP totiž bude škodu vymáhat po vás, a to až do výše 300 000 Kč. Pokud vyčíslenou škodu neuhradíte, ani se s ČKP nedomluvíte na splácení, předá celý případ k externímu vymáhání specializovaným společnostem, což může v konečném důsledku vyústit i v exekuční řízení.

Je čas vytáhnout peníze z Repofondu?

Conseq Investment Management se rozhodl přinést na trh Repofond, peněžní trh s výnosem vázaným na úrokovou sazbu České národní banky (ČNB). Využití našel jak v rodinách, firmách, vesnicích, tak i u investorů, kteří hledali výhodnější podmínky pro uložení kapitálu, než na spořícím účtu. Je ale dnům repofondu již konec?

Statistická odchylka v ekonomickém prostředí

Nízké úrokové sazby a inflace dosahující dvouciferných hodnot vedly k zákroku České národní banky, která zareagovala na tyto výzvy prudkým zvyšováním úrokových sazeb, což otevřelo konzervativní investiční příležitosti jak na spořicích účtech, které dosahovaly zhodnocení kolem 5 % p. a., a zároveň u repofondu, který aktuálně nabízí 6,25 % p. a.

Budoucnost a očekávání

Jedna ze specifik repofondu je ta, že živě reaguje na změnu úrokových sazeb, které se však aktuálně začínají snižovat. Může to být impulzem k přeinvestování prostředků do jiných investičních instrumentů, na které naopak snižování úrokových sazeb bude působit kladně. Úpadek zhodnocení platí samozřejmě i pro spořicí účty, které pomalu přestanou být atraktivní.

Kam kapitál směřovat

Záleží, jestli je úložka na repofondu peněžní rezerva či kapitál, se kterým se aktivně pracuje. V prvním případě není potřeba nic měnit, protože zhodnocení zde bude vždy vyšší, než na spořicím účtu.

Ve druhém případě je možné poohlédnout se například po fondech státních dluhopisů, které sice již nejspíš nezažijí takový kapitálový výnos, jaký byl v posledním roce, ale fondy mají stále nakoupeny dluhopisy se zajímavým kuponem. Investiční horizont 2-3 let tedy bude ve jménu státních bondů a případně nemovitostních fondů, které by po rozvolnění měnové politiky mohly taktéž podávat standardní výkony.

Repofond pomalu přestává být zajímavým investičním nástrojem a na změny je vhodné reagovat dříve, než ostatní. Může se stát, že kapitál na repofondu investorovi zamrzne po příliš dlouhou dobu, a poté již nebude prostor svézt se na investičních příležitostech, které aktuální ekonomické prostředí nabízí. Veškerá rozhodnutí je samozřejmě nutné řešit individuálně a nejlépe se zkušeným poradcem, který poukáže na možné příležitosti, ale i rizika a chování instrumentů, které k investicím bezesporu patří.