Měsíc: Březen 2024

Jak na prodej a koupi nemovitosti se zástavním právem?

Zjistili jste, že je Vám byt, který jste si před pár lety pořídili, malý? Nebo jste se zkrátka rozhodli, že dáte městu sbohem a přestěhujete se do domu, který bude blíže přírodě? Pokud je pro Vás jedinou překážkou k tomu, tento krok učinit, nesplacená hypotéka, nemusíte dál váhat. Prodej a koupě nemovitosti se zástavním právem dnes představuje zcela běžnou praxi a není třeba se toho nijak obávat. Důležité je postupovat odpovídajícím standardizovaným postupem. 

Zástavní právo k nemovitosti

Zástavní právo je právní institut sloužící k zajištění pohledávky a využívá se jako pojistka pro případ, že by dlužník nebyl schopen svůj dluh splácet. Nejčastěji se s ním setkáte u hypoték a dalších realitních transakcí. Zástavní právo smluvní musí být vždy zapsané v katastru nemovitostí, čímž je lehce dohledatelné a lze tak rychle a jednoduše zjistit, zda je danou nemovitostí ručeno.

Jak prodat či koupit nemovitost, na které je vázáno zástavní právo?

Obecně lze říci, že zástavní právo váznoucí na nemovitosti, která je předmětem koupě, nijak nebrání prodeji ani koupi nemovitosti. Pro kupujícího však představuje zástavní právo jisté riziko, a proto je na místě mít vždy řádně ošetřeno, aby v souvislosti s koupí nemovitosti došlo k úhradě pohledávky věřitele. Zejména pak k zániku a výmazu zástavního práva z katastru nemovitostí.

  1. Kupní smlouva – existenci zástavního práva na nemovitosti je nutné specifikovat do kupní smlouvy a do předchozí dokumentace ujednané za účelem převodu (rezervační smlouvy nebo smlouvy o smlouvě budoucí kupní). V rámci kupní smlouvy také vymezit způsob úhrady a převodu kupní ceny tak, aby byl vyplacen dluh, který zajišťuje zástavní právo na nemovitosti. Do smlouvy pak nezapomenout zahrnout ustanovení o možnosti odstoupení od smlouvy pro případ, že zástavní právo z nějakého důvodu nakonec nebude vymazáno.
  2. Potvrzení o výši zajištěného dluhu – kupující by si měl vyžádat od prodávajícího potvrzení o výši zajištěného dluhu a souhlas banky s převodem nemovitosti. Potvrzení banky by mělo rovněž obsahovat prohlášení, že po úhradě dluhu bude vydáno potvrzení o zániku zástavního práva a učiněn výmaz zástavního práva na katastru nemovitostí. Takové potvrzení banky pak uvést jako přílohu kupní smlouvy.
  3. Převod peněz jen s úschovou – koupě či prodej nemovitosti je administrativně složitá záležitost, při které se nevyplatí šetřit na nákladech úschovy. V úschovní smlouvě je zapotřebí vymezit postup převodu jednotlivých částí kupní ceny, a to bance prodávajícího k úhradě dluhu a zbývající části kupní ceny prodávajícímu (obvykle po vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí ve prospěch kupujícího a předložení výpisu z katastru nemovitostí).

Hypotéka na nemovitost se zástavním právem

Předpokládejme, že kupující bude nemovitost financovat hypotečním úvěrem. Bance musí doložit veškeré dokumenty a projít schvalovacím procesem. Hypotéka bude zajištěna pořizovanou nemovitostí. Stejně jako v případě refinancování hypotéky se zástavní právo banky, u které si kupující hypotéku sjednává, zapíše na katastr jako druhé v pořadí.

Banka kupujícího povolí čerpání úvěru bance prodávajícího, převodem peněz mezi bankami dojde k úplnému splacení hypotéky. Banka prodávajícího vystaví potvrzení o zániku pohledávky, to se následně vloží na katastr nemovitostí a původní zástavní právo bude vymazáno, nové bude zapsáno jako první v pořadí.

Je možné převzít stávající hypotéku?

Pokud to banka umožní, může se prodávající s kupujícím dohodnout, že převezme danou nemovitost i se stávající hypotékou. Banka bude u kupujícího postupovat, jako by žádal o novou hypotéku a bude prověřovat jeho schopnost úvěr splácet. Hypotéka se přebírá s původní úrokovou sazbou a veškerými smluvními podmínkami. Na vázaný účet kupující složí částku odpovídající rozdílu mezi dohodnutou prodejní cenou a nesplacenou částkou hypotéky. Nemovitost se následně na katastru nemovitostí přepíše na nového majitele a peníze budou uvolněny na účet prodávajícího. Zástavní právo na nemovitost zůstává stále ve prospěch banky.

Jak sestavit první vlastní investiční portfolio?

Vysoká inflace přiměla řadu Čechů začít se orientovat ve světě investic. Jak vstoupit do světa financí, pokud nemáte hlubší povědomí o fungování trhu a různých investičních nástrojích? Jaké jsou základní strategie a tipy?

Jak začít?

Investování není jen pro odborníky a bohaté, jak si mnozí lidé myslí. Každý může snadno začít. Prvním krokem je získání základních znalostí, k čemuž existuje mnoho zdrojů, jako jsou knihy, články nebo podcasty, které vám pomohou porozumět základům.

Rovněž lze využít služeb investičního poradce, který vám ušetří čas a rovnou po konzultaci vše vyřídí na míru za vás. Rozhodně není dobré odkládat začátek investování, ale začít co nejdříve klidně i s menší částkou. Získáte tak důvěru v investice, naučíte se pravidelný návyk a mezitím máte prostor vědomostně růst.

Fondové investování pro začátečníky

Pokud se obáváte rizika a nechcete se ponořit do světa samotných akcií a dluhopisů, může být pro vás vhodným řešením fondové investování. Podílové fondy vám umožní využít znalostí profesionálních manažerů, kteří sestavují balíčky investic pro různé typy investorů.

Existují akciové fondy, dluhopisové fondy, nemovitostní fondy a jiné. Výběr se odvíjí od vašich preferencí a toleranci rizika. Zpravidla dluhopisové a nemovitostní fondy nesou nízká rizika (minimální kolísavost), což může pro prvotní seznámení se s trhem být vhodnou volbou.

Diverzifikace a její význam

Základem úspěšného investování je diverzifikace, což znamená rozložení rizika. Místo abyste vsadili všechny své peníze do jedné akcie nebo jednoho aktiva, investujete do širokého spektra podílových fondů. Podílové fondy vám umožňují snadněji dosáhnout této diverzifikace, protože v balíčku (portfolia) mohou být i stovky akcií a dluhopisů, takže téměř není možné přijít o veškeré své vklady.

Krach jedné či více firem vás tedy neohrozí a jediný aspekt, který pro ziskovou investici musíte dodržet je pravidelné investování (týdně/měsíčně/kvartálně) a splnění investičního horizontu, který by měl být alespoň 5 let.

Správa fondů a poplatky

Při investování do podílových fondů se setkáte s různými poplatky, jako jsou správcovské poplatky. Tyto poplatky hradíte správcům fondu za jejich práci. Je důležité si být vědom toho, že i když jsou tyto poplatky odečítány, výkonnost fondu je již uvedena po odečtení těchto nákladů. Setkat se můžete i se vstupním poplatkem, který je zpravidla od 0 – 5 % a jedná se o částku vypočítanou z cílové částky. Pokud je v plánu v průběhu 10 let nainvestovat 100.000 Kč, vstupní poplatek tedy bude 0 – 5000 Kč.

Pokud vás tedy někdo bude lákat na nulový vstupní poplatek, zpozorněte a zjistěte si, kolik si manažeři fondu berou za správu.

Jednorázová nebo pravidelná investice?

Pokud máte větší částku k investování, můžete zvážit jednorázovou investici. V opačném případě může být pravidelná investice, kde posíláte do fondu pravidelně menší částky, lepší volbou. Tato strategie pomáhá zmírnit dopady krátkodobých tržních výkyvů. Pravidelnost je nutné dodržovat, nejlépe v den výplaty automaticky posílat na investiční účet předem zvolenou částku. V případě, že porušíte disciplínu pravidelného investování, výnos bude čistě náhodný.

Když trh padá

Rozhodnutí investovat musí být podložené schopností přijmout riziko. Během poklesu trhu může být obtížné zůstat klidným, ale mějte na paměti, že trhy mají tendenci se v dlouhodobém horizontu vzpamatovat. Neztrácejte nervy a držte se své dlouhodobé strategie.

Investování může být pro začátečníky překvapivě přístupné. S pečlivým výzkumem, správným plánem a trpělivostí můžete vytvořit úspěšné investiční portfolio. Pokud si nejste jistí, poraďte se s investičním poradcem, který vám může poskytnout personalizované rady odpovídající vašim cílům a toleranci rizika.

Kdy Vám musí dopravní podnik uhradit škodu, pokud jste se zranili při pádu v tramvaji?

Přeprava v tramvaji může být pro osoby starší a méně pohyblivé poněkud méně bezpečná. Přepravce však odpovídá za škody pouze v případě, kdy je újma cestujícímu způsobena provozem dopravy či vozidla. Kdy tedy dopravní podnik musí škodu uhradit a kdy ne?

Paní zažalovala Dopravní podnik hlavního města Prahy o náhradu škody na zdraví, a to o 42 105 Kč bolestného a 332 223 Kč jako náhradu za ztrátu na výdělku během pracovní neschopnosti, tedy o ušlý výdělek – rozdíl mezi náhradou mzdy a nemocenskými dávkami a svým průměrným výdělkem.

Paní si nestihla při rozjíždění tramvaje sednout, a tak upadla a zranila se

Paní totiž utrpěla dne 20. března 2018 újmu na zdraví v důsledku úrazu, který se jí stal v přední části prvního vozu tramvajové soupravy. Nastoupila do vozu, došla k sedadlu určenému pro invalidy a požádala o uvolnění místa muže, který zde seděl. V tu chvíli se jednou rukou držela horizontálního madla na horním okraji sedadla a ve druhé ruce držela dvojici vycházkových (trekových) holí, které nepravidelně používá jako pomůcku při chůzi. V okamžiku, kdy muž uvolňoval paní místo k sezení, se řidič s tramvají rozjel, takže paní upadla na zadní část těla a utrpěla zlomeninu křížové kosti a bolesti v bederní krajině.

Rychlost tramvaje po rozjetí dosáhla nejvýše 9 km/h po 1,9 sekundách, přičemž zrychlení v této době dosáhlo 1,31 m/s2, když maximální možné kladné zrychlení vozu je stanoveno na 1,8 m/s2. Nejvyšší dovolená rychlost v místě činila 50 km/h, rozjezd tramvaje byl tedy obvyklý.

V tramvaji se musíte pevně držet madel, ukládá vám to právní předpis

Po právní stránce soud prvního stupně dovodil, že žalobkyni jako cestující vznikla za přepravy újma na zdraví. Soud však nezjistil nic, co by ukazovalo na chybu dopravce, a tudíž došel k závěru, že za škodu neodpovídá. Nešlo o selhání nebo nedostatek v činnosti řidiče, nedostatky či vady materiálu nebo špatný technický stav dopravního prostředku. Tramvaj byla vybavena dostatečným množstvím vhodně umístěných zařízení určených k přidržování.

Navíc měl soud pochybnosti o tom, zda se zraněná paní skutečně přidržovala, ačkoliv jí takovou povinnost ukládalo ust. § 16 odst. 1 vyhlášky č. 175/2000 Sb., o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu a smluvních přepravních podmínkách.

Zraněná paní namítla, že by na ni měl být brán zvláštní zřetel jako na osobu pohybově postiženou. Soud však shledal, že jediným vnějším projevem (onoho pohybového postižení) byly toliko vycházkové hole, jejichž užívání nelze automaticky spojovat s pohybovým postižením, byť svou obtíž dávala řidiči najevo zdvižením holí při příjezdu tramvaje do stanice. Žalobkyně navíc tyto hole neužívala vždy, byla tudíž schopná se pohybovat samostatně i bez nich.

Řidič na usazení cestujícího rozhodně čekat nemusí, i když může

Povinnosti dopravce vůči osobám s omezenou schopností pohybu nebo orientace jsou dány přepravním řádem a spočívají jen v umožnění nástupu všemi dveřmi, ve vyhrazení míst k sezení a v případných odlišných pravidlech pro nástup a výstup stanovených ve smluvních přepravních podmínkách. Povinnost dopravce vyčkat s odjezdem ze zastávky na usazení cestujícího s omezenou schopností pohybu a orientace žádný právní předpis nestanovuje a po dopravci nelze takovou povinnost ani spravedlivě požadovat. Ostatně, to by v praxi prostředky městské hromadné dopravy nejspíš včas nikam nedojely.

Řada dopravních prostředků totiž řidiči neumožňuje sledovat situaci v celém vozidle, zvlášť brání-li mu ve výhledu svou přítomností cestující. Navíc by takový postup vedl k neúnosnému prodlužování doby stání v zastávkách a celkové jízdní doby, což by v moderní městské dopravě mohlo vést až ke kolapsu. I soud tedy měl za to, že by MHD ztratila svůj účel poměrně rychlé přepravy cestujících, a to nejen v Praze.

Vzniklá újma na zdraví je tak podle soudu přičitatelná pouze samotné paní (podle ust. § 2918 o. z.), popřípadě nešťastné náhodě (podle ust. § 2903 odst. 1 a § 2904 o. z.).

Odvolací soud potvrdil rozsudek soudu prvního stupně, když se ztotožnil i s jeho právním hodnocením případu. Nebylo tedy prokázáno jakékoliv pochybení žalovaného dopravního podniku při provozování tramvaje.

Rozhodující paragrafy občanského zákoníku čili právní úprava pro řešení případu

Případ se dostal na základě dovolání poškozené paní k Nejvyššímu soudu, který ve svém rozsudku spis. zn. 25 Cdo 154/2023 ze dne 25. 10. 2023 uvedl, jakou klíčovou právní úpravu je třeba při řešení daného sporu použít

  • Podle ust. § 2895 o. z. je škůdce povinen nahradit škodu bez ohledu na své zavinění v případech stanovených zvlášť zákonem. Takovým případem je i ust. § 2927 odst. 1 věty první o. z., podle nějž kdo provozuje dopravu, nahradí škodu vyvolanou zvláštní povahou tohoto provozu.
  • Podle ust. § 2927 odst. 2 o. z. se povinnosti nahradit škodu nemůže provozovatel zprostit, byla-li škoda způsobena okolnostmi, které mají původ v provozu. Jinak se zprostí, prokáže-li, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat.

Právní úprava o odpovědnosti za škodu při přepravě osob chrání cestujícího

Právní úprava povinnosti hradit újmu způsobenou v souvislosti s provozem dopravy či dopravního prostředku je tak založena na tom, že jako podmínku vzniku odpovědnostního vztahu nevyžaduje porušení právní povinnosti, jestliže škoda je vyvolána zvláštní povahou provozu dopravní činnosti či k tomu využívaných zařízení. Jde o odpovědnost objektivní, která je založena na působení zákonem zvlášť kvalifikované okolnosti (nikoliv na protiprávnosti počínání škůdce), která vyvolá škodlivý účinek, a to bez ohledu na zavinění škůdce. Jde tedy o tzv. odpovědnost za výsledek.

Pro handicapované osoby přeprava v MHD asi nikdy není úplně komfortní a bezpečná

Zákon tím poskytuje zvýšenou ochranu poškozenému a reflektuje skutečnost, že dopravní prostředky představují více či méně složitá technická zařízení, s čímž jsou spojeny zvýšené nároky na jejich ovládání, vozidla se pohybují zpravidla vyšší rychlostí, a vykazují proto zvýšené riziko vzniku škod pro přepravované osoby či pro okolí.

I samotný způsob jízdy vozidla (jeho pohyb), při němž dojde k pádu přepravovaného pasažéra, je proto okolností zakládající povinnost k náhradě újmy podle ust. § 2927 o. z. Tato odpovědnost je pak vztažena nikoliv k osobě, která prostředek bezprostředně při vzniku škody ovládá (řídí), nýbrž k provozovateli, jímž je míněna osoba, která provozuje dopravní činnost nebo vlastní dopravní prostředek.

Kdy se dopravce vyviní a za škodu pasažérovi neodpovídá

Nejvyšší soud ČR ve výše uvedeném rozsudku vymezil důvody, které by vedly k vyvinění dopravce – kdy by tedy neodpovídal za škodu cestujícímu.

  • Šlo by zejména zejména o živelní události či extrémní povětrnostní vlivy nezvladatelně zasahující do pohybu vozidla, jejich důsledky působící vůči provozu vozidla (pád stromu či kamení na vozidlo, sesuv půdy),
  • nebo s provozem nesouvisející jevy uvnitř dopravního prostředku (napadení řidiče přepravovanou osobou, konflikt mezi cestujícími, výbuch či požár látek přenášených pasažérem).
  • Pouze v případě takových a jim podobných okolností se může provozovatel dopravy či dopravního prostředku odpovědnosti zprostit, prokáže-li zároveň, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze po něm požadovat, tedy že okolnostem, jež vyvolaly škodlivý účinek, nemohl předejít a eliminovat jejich působení na provoz vozidla.

Nicméně v řešeném případě poškozená cestující upadla při běžném jízdním manévru rozjezdu tramvaje ze stanice. Projevily se tudíž vlastnosti typické pro provoz tramvaje, tedy zrychlený pohyb, rozjezdová akcelerace. Nejvyšší soud zhodnotil, že není dán žádný vnitřní ani vnější důvod pro to, aby přepravce za škodu neodpovídal, a proto zrušil rozhodnutí obou nižších soudů.

Prvostupňový soud se tak bude zabývat především výší nároku zraněné paní, avšak zváží podle pokynů NS ČR též, zda je dán důvod k použití ust. § 2918 o. z., podle nějž, vznikla-li škoda nebo zvětšila-li se také následkem okolností, které se přičítají poškozenému, se povinnost škůdce nahradit škodu poměrně sníží. Tyto okolnosti ovšem musí ve sporu prokazovat žalovaný provozovatel dopravy, nikoliv žalující pasažérka, jak nepřesně naznačil odvolací soud ve svém rozhodnutí.

Jak funguje jednodenní cestovní pojištění a vyplatí se vůbec?

Do Polska vyrážíme za výhodnějšími nákupy, do Rakouska třeba za víkendovou turistikou nebo lyžovačkou. Do Maďarska nás lákají termály, v Německu zase třeba adventní trhy nebo památky. A teď si upřímně odpovězte: Máte při těchto a podobných cestách sjednané cestovní pojištění?

„Ne, vždyť, co by se mohlo stát?!“

To je asi nejčastější odpověď na výše uvedený dotaz. Nastat by ovšem mohlo nespočet různých scénářů, které mají stejného jmenovatele – obrovské a nečekané výdaje, které vám zcela zásadním způsobem nabourají domácí rozpočet.

I během jednodenního výletu totiž může dojít k nepříjemnému úrazu nebo škodě, kterou způsobíte někomu dalšímu z nedbalosti. Výdaje se následně mohou šplhat do astronomických výšin! Proto byste si měli před cestou sjednat alespoň jednodenní cestovní pojištění.

Kolik takové cestovní pojištění na jeden den stojí? Pokud bychom se podívali na aktuální nabídky jednodenního pojištění do zahraničí, pak zjistíme, že cena takovéto pojistky začíná na zhruba 30 korunách za osobu a den

Kdo by si měl cestovní pojištění na jeden den sjednat?

Každý, kdo cestuje za hranice Česka. A to bez ohledu na to, zda se mimo republiku plánuje zdržet pár hodin nebo celý víkend. Jednodenní cestovní pojištění můžete využít při nečekaném kolapsu, úrazu, v případě připojištění odpovědnosti i ve chvíli, kdy další osobě způsobíte nedopatřením škodu (třeba na autě, v restauraci, či na jiném majetku).

Co by mělo jednodenní pojištění do zahraničí zahrnovat?

Pokud se v zahraniční destinaci nehodláte oddávat nejrůznějším sportům a vyrážíte zde jen za nákupy, památkami nebo běžnou turistikou, měla by jednodenní pojistka obsahovat kromě dostatečně vysokých limitů pro krytí léčebných výloh také odpovědnost za způsobenou škodu.

Cestujete-li do zahraničí vlastním vozidlem, případně si auto plánujete v cílové destinaci půjčit, doplňte základní cestovní pojištění také o rozšířené asistenční služby. Hodit se vám může i úrazové připojištění, které vás podrží v případě dlouhodobých následků vzniklých v důsledku úrazu.

Jak vysoké limity pojistného plnění byste měli při cestách do zahraničí volit? Pokud cestujete pouze po Evropě, postačí vám limit 5 000 000 Kč. Při cestách mimo Evropu potom volte vyšší, v ideálním případě potom neomezené plnění.

„Mám cestovní pojištění k platební kartě, to stačí“

Všeobecně platí, že cestovní pojištění sjednané k platební kartě je vždy lepší než žádné pojištění. Je ale potřeba vědět, co je v něm zahrnuté a co už ne. Před cestou byste měli ověřit též jeho limity a případné výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Cestovní pojištění na jeden den sjednáte klidně i z auta

Pokud jste na „cestovko“ před cestou zapomněli, není problém si ho sjednat na poslední chvíli, třeba z auta, kterým míříte za hranice Česka. Pozor si dávejte jen na tzv. karenční lhůtu, která musí uplynout, aby bylo pojištění platné a pojišťovna v případě pojistné události plnila.

Většinou je pojistka sjednaná okamžikem zaplacení pojistného, v některých případech ale musí uplynout například 24 hodinová lhůta, případně sjednané cestovní pojištění platí až následující den po sjednání.

Allianz pojišťovna

Allianz pojišťovně patří v žebříčku největších českých pojišťoven třetí příčka. Aktuálně její služby využívá 1,2 milionu klientů, kteří mají k dispozici přes 220 poboček. V České republice působí od roku 1993, historie koncernu Allianz Group však sahá o víc než 100 let hlouběji.

Allianz jako univerzální pojišťovna nabízí standardní životní i neživotní pojištění pro soukromé osoby i firmy. Jedním z jejích hlavních produktů je autopojištění, Allianz proto dokonce sponzoruje závody Formule 1.

Allianz pojišťovna nabízí produkty v těchto kategoriích:
pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti, havarijní pojištění, povinné ručení, pojištění odpovědnosti, životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění pro podnikatele a cestovní pojištění.

Allianz pojišťovna vás pojistí proti všem běžným rizikům. U jednoho poskytovatele tak pojistíte sebe i svůj majetek.

Mezi oceňované produkty patří například pojištění auta, u kterého se cena odvíjí od počtu najetých kilometrů, nebo životní pojištění s garancí nejvyššího plnění na trhu.

Díky rozsáhlé pobočkové síti výběr pojištění snadno zkonzultujete s poradcem firmy. Vybraná pojištění navíc vyřídíte i on-line.

ADRESA SÍDLA

Ke Štvanici 656/3
186 00, Praha 8

info@allianz.cz

Česká podnikatelská pojišťovna

Česká podnikatelská pojišťovna je univerzální pojišťovnou, která nabízí svým klientům moderní produkty a komplexní pojistná řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Na českém pojistném trhu působí od roku 1995.

ČPP si udržuje tradičně silnou pozici v pojištění vozidel, zejména v povinném ručení. S více než milionem pojištěných vozidel je třetím největším poskytovatelem tohoto typu pojištění na českém trhu. ČPP se úspěšně rozvíjí i v dalších pojistných segmentech, v životním a úrazovém pojištění, občanském majetkovém pojištění a pojištění podnikatelů.

Ve velké konkurenci domácích pojišťoven se ČPP profiluje jako stabilní a finančně silná společnost. Aktuálně spravuje více než 1,8 milionu smluv a její služby využívá přes 1 milion klientů. Od roku 2005 je ČPP součástí jedné z největších evropských pojišťovacích skupin Vienna Insurance Group.

ADRESA SÍDLA

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s.
Pobřežní 665/23
186 00 Praha 8

info@cpp.cz

ČSOB Pojišťovna

Jsme univerzální pojišťovna, která nabízí ucelené pojišťovací služby občanům a živnostníkům stejně jako malým a středním podnikům i velkým korporacím. Všem svým klientům jsme připraveni poskytnout služby evropské kvality v oblasti životního i neživotního pojištění. Stabilní zázemí Skupiny ČSOB a silného nadnárodního akcionáře KBC navíc umožňuje klientům ČSOB Pojišťovny získat za výhodných podmínek komplexní ošetření svých finančních potřeb.

ČSOB Pojišťovna vznikla 17. 4. 1992 a pod svým současným názvem působí od 6. 1. 2003. Jsme silný pojišťovací subjekt, který svým základním kapitálem ve výši 2,8 mld. Kč a vlastním kapitálem 4,7 mld. Kč (k 31. 12. 2019) patří ke kapitálově nejlépe vybaveným pojišťovnám na českém trhu. Opíráme se o stabilní zázemí a osvědčené know-how svého hlavního akcionáře, jímž je belgická pojišťovna KBC Verzekeringen NV z nadnárodní skupiny KBC.

V roce 2019 předepsala ČSOB Pojišťovna pojistné v objemu 13,4 mld. Kč, čímž se řadí mezi největší pojišťovny v České republice. Její tržní podíl podle předepsaného pojistného vykazovaného Českou asociací pojišťoven byl ke konci roku 2019 na úrovni 8,1 %.

ADRESA SÍDLA

Masarykovo náměstí 1458
532 18, Pardubice

info@csobpoj.cz

D.A.S. pojišťovna právní ochrany

Pojišťovna D.A.S. u nás poskytuje své služby od roku 1995. Kromě České republiky působí například v Německu, Kanadě či Jižní Koreji.

Běžné pojistky u ní ale nehledejte. D.A.S. se totiž jako jedna z mála firem specializuje pouze na pojištění právní ochrany. Znamená to, že klientům poskytuje právní poradenství a služby, proplácí náklady na soudní řízení a podobně.

D.A.S. nabízí v ČR unikátní typ pojištění, které ocení fyzické osoby i podnikatelé v různých životních situacích. Zařídit si můžete nepřetržité právní poradenství, právní asistenci při spotřebitelských sporech i neshodách se zaměstnavatelem. Podnikatelé uvítají například právní ochranu před problémovými dodavateli.

Pojišťovna nabízí rovněž některá speciální pojištění určená například pro lékaře, zastupitele nebo myslivce.

ADRESA SÍDLA

Vyskočilova 1481/4
140 00, Praha 4

info@das.cz

Direct pojišťovna

Direct představuje pojišťovnu, která vznikla a vyvíjí se, protože jsme přesvědčeni, že věci v pojišťovnictví mohou fungovat i lépe. Protože věříme, že to jde i jinak.

Direct je pojišťovnou pro lidi v tom nejlepším slova smyslu: nebudeme na vás mluvit složitým jazykem a schovávat se za skryté háčky, hvězdičky a nenápadné poznámky malým písmem. U nás se můžete spolehnout, že vždy budeme hledat a nabízet jednoduchá a spolehlivá řešení tak, abychom dostáli tomu, proč tady jsme – pomohli v situaci, když se stane „průšvih“.

Používáme při tom zdravý rozum, protože tak nám to dává smysl. Při všem, co děláme, věříme, že i pojišťovna může být lidská a přátelská. Kdykoliv se na ni obrátíte nebo ona komunikuje s vámi.

My v Directu důvěřujeme svým instinktům a těší nás, když budete s námi. S pojišťovnou, která ve 21. století neprofituje z minulosti, ale žije přítomností a vyhlíží optimisticky do budoucnosti.

S Directem, jeho produkty a službami se můžete setkat na pobočkách, na internetu, na telefonní lince nebo v nabídce našich partnerů – makléřských společností. Prostě právě tam, kde vám to nejvíc vyhovuje. Vždy vás rádi uvidíme a uslyšíme.

ADRESA SÍDLA

Nové sady 996/25
602 00, Brno

info@direct.cz

ERGO pojišťovna

ERGO pojišťovna, a. s. byla založena v roce 1994 pod firmou VICTORIA pojišťovna, a. s. Jako držitel univerzální pojišťovací licence nabízí svým klientům široké portfolio pojistných produktů. Společnost se specializuje zejména na tyto druhy pojištění: životní pojištění, důchodové pojištění, úrazové pojištění, cestovní pojištění, zdravotní pojištění cizinců, pojištění majetku a občanské odpovědnosti.

ERGO pojišťovna, a. s. je členem mezinárodní skupiny ERGO, která je jednou z největších pojišťovacích skupin v Evropě.

Akcionáři společnosti jsou rakouské společnosti ERGO Austria International AG s podílem ve výši 75,928% a ERGO Versicherung AG s podílem 24,072%. ERGO pojišťovna, a. s. disponuje základním kapitálem ve výši 316.840.000,- Kč.

ADRESA SÍDLA

Vyskočilova 1481/4
140 00, Praha 4

info@svpojistovna.cz